Yemeksepeti, Afetzede Restoranların Deprem Öncesi 3 Aylık Hizmet Bedellerini Geri Ödüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yemeksepeti, zelzele felaketinde en fazla yıkıma uğrayan 4 vilayetteki tüm üye restoranlarına, zelzele öncesindeki 3 ayda elde ettikleri hizmet bedeli gelirini geri ödeme kararı aldı. 

Yaraların sarılmasına bir nebze olsun katkıda bulunmak gayesiyle afet bölgesi ilan edilen 11 vilayette, sarsıntının birinci gününden itibaren hizmet bedeli almayan Yemeksepeti’nin zelzele bölgesi için yarattığı fon, yeni takviye paketiyle birlikte toplam 34 milyon TL’yi buldu.

Yemeksepeti, ayrıyeten yaraların sarılmasının ve hayatın olağana dönmesinin çok daha uzun bir mühlet alacağı gerçeğinden hareketle, en büyük yıkımı yaşayan 4 vilayet olan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki tüm üye restoranlardan yıl sonuna kadar hizmet bedeli almamaya devam edeceğini duyurdu.

Türkiye’de süratli ticaretin öncüsü Yemeksepeti, zelzele felaketinden etkilenen üye restoranlarını desteklemek hedefiyle kıymetli bir projeyi daha hayata geçiriyor. 22 yıldır iş ortağı restoranlarla omuz omuza büyüyen ve her daim yanlarında olmayı taahhüt eden Yemeksepeti, şimdi de en güç vakitlerinde, üye restoranlara var gücüyle takviye vermeye devam ediyor. Bu maksatla Yemeksepeti, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’daki 1.085 üye restorana, sarsıntıdan evvelki son 3 aya ilişkin hizmet bedeli gelirini geri ödemeyi amaçlıyor. Bu sayede restoranların daha süratli bir halde toparlanarak işlerine devam etmelerinin desteklenmesi hedefleniyor.

“Dayanışma içinde restoranlarla birlikte güçleniyoruz”

Deprem felaketinden etkilenen üye restoranlarla, afetin birinci gününden itibaren dayanışma içinde olmayı çok önemsediklerini söyleyen Yemeksepeti CEO’su Mert Baki, bahisle ilgili şunları söyledi: “Restoranlarla birlikte büyüme seyahatimiz boyunca güçlü bağlar kurduk ve artık, bu güç periyotlarında kararlı bir dayanışma ile iş ortaklarımızın yanlarında yer almayı sürdürüyoruz. Afetten en çok etkilenen 4 vilayetimizde Yemeksepeti üyesi olan tüm restoranlarımıza Yemeksepeti olarak, zelzeleden evvelki son 3 ayda elde ettiğimiz hizmet bedeli gelirimizi geri ödüyoruz. Bu 4 vilayette %90’a varan oranda işlerini devam ettiremeyen restoranlarımıza dayanak sağlayarak daha süratli bir biçimde toparlanmalarına yardımcı olmak ve istisnasız tüm iş ortaklarımıza yardım eli uzatabilmek ismine bunu çok önemsiyoruz. Bu kampanya öncesinde Yemeksepeti olarak, afet bölgesi ilan edilen 11 vilayette, sarsıntının birinci gününden itibaren hizmet bedeli almadık. Bunun için oluşturduğumuz 7,5 milyon TL’lik kaynak, 4 vilayet için sağlayacağımız 5 milyon TL’lik komite geri ödemesi ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz öbür desteklerimizle birlikte, zelzele bölgesi için yarattığımız fon, toplamda 34 milyon TL’yi buldu. Bölge büsbütün iyileşene, mümkünse tüm işletmelerimiz yine ayağa kalkana kadar elimizi afet bölgesi üzerinden çekmeyeceğiz. Unutmayalım ki, birlikte güçlüyüz ve dayanışma içinde daha âlâ bir geleceğe yürüyeceğiz.”

Geri ödeme için 5 milyon TL’lik kaynak yaratıldı

1 Ocak 2023’ten evvel Yemeksepeti üyesi olmuş restoranların dahil edildiği projede, zelzeleden evvelki üç aya ilişkin hizmet bedeli gelirinin geri ödemesinde restoran başına alt limit 1.000 TL, üst limit ise 12.500 TL olarak belirlendi. Buna nazaran Yemeksepeti üyesi olmasına karşın zelzele öncesinde çok az sayıda sipariş alan tüm işletmeler de takviye paketindeki alt limit hizmet geliri geri ödemesinden yararlanabilecek. Bir öteki deyişle alacağı hizmet geliri meblağı 1.000 TL’nin altında kalsa bile Yemeksepeti üyesi her bir restorana, alt limit üzerinden, yani 1.000 TL ödeme yapılacak. Hizmet geliri geri ödemelerinde üst limit ise 12.500 TL olarak uygulanacak. Yemeksepeti’nin başlattığı bu projede tüm üye işletmelere yaralarını sarmada bir nebze olsun takviye olmak amaçlanırken, toplamda ise 5 milyon TL’ye yakın yeni bir kaynak sarsıntıdan en fazla etkilenen 4 vilayetimize aktarılmış olacak.

4 vilayette ayrıyeten sene sonuna kadar hizmet bedeli alınmayacak

Sene sonuna kadar hizmet bedeli ve masraf kesintisi uygulanmayacak vilayetler Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya olarak belirlendi. Bu 4 vilayetteki restoran siparişleri için bu proje kapsamında 2023 yılı sonuna kadar hizmet bedeli uygulanmayacak.

Yemeksepeti, depremzedelere yardım eli uzatıyor

Depremin birinci gününden itibaren sarsıntı bölgesinde yardıma muhtaçlık duyan vatandaşlara takviye olan Yemeksepeti’nin hayata geçirdiği projelerden kimileri şunlar: 

  • 7 vilayette açtıkları sahra mutfaklarında yemek dağıtımı yapan Acil Besin Kolektifi’nin mutfak operasyonel gereksinimleri karşılanarak gerekli gereçler tedarik edildi ve bölgeye ulaştırılması sağlandı. 
  • Kızılay uyumunda hayata geçirilen “Yardım Mutfağı” projesi sayesinde Yemeksepeti kullanıcıları da depremzedelere yemek bağışında bulunabildi ve Kızılay, tüm yemek menülerinin dağıtımını organize etti.
  • Domino’s iş birliği içinde gerçekleştirilen bir projede ise Kızılay uyumunda her gün 1.000 pizza olmak üzere toplam 30.000 pizza depremzedelere ulaştırıldı. 
  • Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan Sarsıntı Yardımlaşma Seferberliği kapsamında, kullanıcıların muhtaçlık eserlerini satın alarak sarsıntı bölgesindeki gereksinim sahiplerine ulaştırılmasını sağlayan Yardım Marketi hizmeti devreye alındı.
  • Spor kulüplerinin yardım faaliyetlerine de Yemeksepeti katkıda bulundu. Galatasaray Spor Kulübü’nün “500 Konteyner Takviye Kampanyası”na katılarak depremzedelere 3 konteynerlik takviyede bulunan Yemeksepeti, Fenerbahçe Kulübü’nün Konteyner Kent Projesi’ne de 2 konteyner bağışlayarak katıldı. 
  • Eğitim alanında ise Yemeksepeti, TEV’in sarsıntı bölgelerindeki etkilenen öğrenciler için açtığı yeni burs kontenjanına katkı sağlayarak, 300 bursiyer öğrencinin yemek gereksinimlerinin karşılamaya başladı. 
  • Yemeksepeti, TEGV’in sarsıntı bölgesinde bulunan Ateşböceği Tahsil Birimleri’ndeki kütüphanelere 5.000’e yakın kitap bağışladı. Bu bağışlarla, toplam 16 Ateşböceği’nde yaklaşık 1.000 öğrenciye ulaşılarak eğitim ve öğrenme imkânlarının artırılması hedefleniyor.
  • Yemeksepeti ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle, Adıyaman’da yaşayan depremzedeler için kurulan çadırda Ramazan ayı boyunca iftar yemeği ve Ramazan Bayramı’nda yemek dağıtımı gerçekleştirdi. Bu mühlet içinde kişi başı 35, toplam 35 bin öğün yemek, bölgedeki gereksinim sahiplerine ulaştırıldı.
  • Ayrıca Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu iş birliğiyle, Ramazan ayı boyunca 3.500 ramazan kolisi gereksinim sahiplerine ulaştırıldı. 
  • Yemeksepeti son olarak Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocukları sinemayla tanıştıran ve onlara sanat eğitimi sunan Gezen Sinema projesine takviye olmaya başladı. İşbirliği kapsamında, sarsıntıdan etkilenen bölgelerdeki çocuklar için, 2 ay müddetle 45 bin fiyatsız popcorn dağıtılacak. 2017 yılında başlatılan Gezen Sinema projesi, bugüne kadar 72 vilayette, 600 ilçede ve 250 köyde toplamda 2 milyondan fazla çocuğa ulaşarak sinema ve sanat aktiflikleri düzenledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yemeksepeti, Afetzede Restoranların Deprem Öncesi 3 Aylık Hizmet Bedellerini Geri Ödüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!