IATA, Hava Kargodaki Üç Önceliği Açıkladı: Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Güvenlik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA), kuvvetli bir operasyon ortamında hava kargo sanayisinin ivmesini sürdürmesini sağlamak için üç önceliğin altını çizdi. İstanbul’da süren 16. Dünya Kargo Sempozyumu’nda (WCS) belirlenen öncelikler şöyle:

• Sürdürülebilirlik

• Dijitalleşme

• Emniyet

IATA’nın Global Kargo Lideri Brendan Sullivan şunları söyledi:  “Hava kargo dalı, pandemiye birinci girdiğinde olduğundan farklı bir bölüm. Gelirler, salgın öncesine nazaran daha yüksek. Randımanlar daha yüksek. Dünya tedarik zincirlerinin ne kadar kritik olduğunu öğrendi. Ve hava kargosunun havayollarının kâr hanesine katkısı her zamankinden daha besbelli. Tekrar de, iş döngüsü ve global olaylarla hâlâ ilişkiliyiz. Münasebetiyle, Ukrayna’daki savaş, faiz oranları, döviz kurları ve istihdam artışı üzere kritik ekonomik faktörlerin nerede olduğu konusundaki belirsizlik, bugün sanayi için gerçek olan kaygılardır. Mevcut durumda ilerlerken, hava kargonun öncelikleri değişmedi, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve güvenliğe odaklanmaya devam etmemiz gerekiyor”

Sürdürülebilirlik 

Sürdürülebilirlik kritik bir öncelik Geçen Ekim ayında, 41. ICAO Meclisinde hükümetler, sanayinin 2021’de kabul ettiği taahhüdüne uygun olarak, 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ait Uzun Vadeli İstek Edilen Amacı (LTAG) kabul etti. Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) bu maksada ulaşmak için kritik değere sahip, karbon azaltımının %65’i SAF’tan gelecek, lakin üretim düzeyleri şiddetli olmaya devam ediyor. Bu noktada, IATA, üretim için hükümet teşvikleri davetinde bulundu.

Sullivan bu bahiste ise “SAF üretiliyor. Ve her bir damla kullanılıyor. Sorun, ölçülerin küçük olmasıdır. Tahlil, devlet siyaseti teşvikleridir. Üretimi teşvik ederek, 2030 yılına kadar 30 milyar litre SAF’nin kullanılabilir olduğunu görebiliriz. Bu, olmamız gereken yerden hâlâ çok uzak olacak. Lakin bu, uygun fiyatlarla bol ölçüde SAF ölçüsüne yönelik net sıfır maksadımıza yönelik açık bir devrilme noktası olacaktır” dedi.

IATA, sanayinin güç geçişini desteklemek için çalıştığı öteki üç alanı da şöyle özetledi:

• Yanlışsız ve standartlaştırılmış emisyon hesaplama metodolojisinin geliştirilmesi ve operasyonlardan kaynaklanan emisyonları hesaplamak için kesin bir araç olan CO2 Connect for Cargo’nun bu yılın sonlarında kullanıma sunulması yoluyla faal karbon hesaplamalarını ve dengelemeyi desteklemek.

• IATA Çevresel Değerlendirmesini (IEnvA) havalimanlarına, kargo taşıma tesislerine, nakliye komisyoncularına ve rampa işleyicilerine genişletmek, kesimin ticari başarıyı artırmasına, sürdürülebilirlik hareketlerimize inanç oluşturmasına ve dalı olumlu tarafta etkilemesine imkan tanır.

• Havayolları için ESG Metrics Guidance ile dolanımdaki birçok metodolojiyi ortadan kaldırmak için çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) ile ilgili metrikler geliştirmek.

Dijitalleşme 

Hava kargonun verimliliğini daima güzelleştirmesi gerekiyor. En büyük potansiyele sahip alan dijitalleşme. IATA bu noktada ise üç amaç belirledi:

• Ocak 2026’ya kadar ONE Record’un %100 havayolu kapasitesi. Bu teşebbüs, nakliye dokümanları için kullanılan birçok data standardını her sevkiyat için tek bir kayıtla değiştirecektir. Kargo Hizmetleri Konferansı, Pazar günü 1 Ocak 2026’ya kadar %100 havayolu kabiliyetine ulaşmak istediği konusunda anlaştı ve Kargo Müracaat Kurulu bu vizyonu destekliyor.

• Global tedarik zincirini desteklemek için dijital standartların uygulanmasını sağlamak. Dünya genelinde sevk edilen vakte ve sıcaklığa hassas malların şartlarının kalitesini ve doğruluğunu izlemek için kullanılan izleme aygıtları – IATA Etkileşimli Kargo yönergeleri – ile ilgili kılavuza son formu verilmiştir.

• Giderek dijitalleşen gümrük, ticaretin kolaylaştırılması ve öteki devlet süreçlerine ahenk ve dayanak sağlamak. Dijitalleşme, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesinde, sonlardaki operasyonel manilerin azaltılmasında ve mal akışının inançlı bir biçimde yönetilmesinde kıymetli bir rol oynuyor.

Güvenlik

Sürdürülebilirlik ve verimliliğin yanında güvenlik de var. Hava kargo gündeminde lityum piller hakim olmaya devam ediyor. Çok şey yapıldı. Lakin dürüst olmak gerekirse, bu hala kâfi değil.

IATA, hava kargosu için üç güvenlik önceliği de belirledi:

• Düzmece nakliyecileri durdurmak, Sivil havacılık yetkilileri, kargo yahut posta gönderilerinde lityum pil beyan etmeyen nakliyecilere karşı güçlü tedbirler almalıdır.

• Lityum pil içeren yangına sağlam hava taşıtı konteynırları için bir test standardının geliştirilmesinin hızlandırılması.

• 1 Ocak 2025’ten itibaren yürürlüğe giren tüm lityum pille çalışan araçları tanımlayan tek standardın hükümetler tarafından tanınmasının sağlanması.

Hava Kargonun Değeri

Sullivan son olarak “Hava kargo kritik kıymete sahip bir dal. Dünyadaki beşerler için daha âlâ bir gelecek inşa etmeye yardımcı olur. hayat kurtaran, muhtaçlığı olanlara yardım ve yardım sağlayan bir sanayidir. Dal, Suriye ve Türkiye’deki sarsıntılardan etkilenenlere takviye için seferber oldu. Sullivan, hava kargosunun muhtaçlık sahiplerine takviye sağlamanın güvenilir ve verimli bir yolu olmaya devam etmesini sağlamak için birlikte çalışmak, tıpkı vakitte global tedarik zincirlerimizi güçlendirmek ve ekonomilerimizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak çok önemlidir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
IATA, Hava Kargodaki Üç Önceliği Açıkladı: Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Güvenlik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!