1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Sabancı Topluluğu’ndan ‘yeni ekonomi’ye 34 projeyle fikri mülkiyet desteği

Sabancı Topluluğu’ndan ‘yeni ekonomi’ye 34 projeyle fikri mülkiyet desteği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü kapsamında Sabancı Topluluğu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Scientists & Designers of Sabancı Ödül Merasimi Sabancı Center’da gerçekleştirildi. 

Fikri mülkiyet alanında farkındalık yaratmak ve yaratıcı kanıyı teşvik etmek gayesiyle, geçtiğimiz yıl başlatılan ödül merasimi kapsamında, bu yıl 115 Sabancı Topluluğu çalışanı ödüllendirildi. 115 Topluluk çalışanı, Sabancı’nın odak büyüme alanı olan yeni iktisat ve sürdürülebilirlik alanında ortaya koydukları 34 farklı projeyle kelam konusu ödüllere layık görüldü. 

Patent, yararlı model, endüstriyel tasarım, ticari sır ve telif hakkı üzere fikri mülkiyetin farklı alanlarında proje ve uygulamalara imza atan Topluluk çalışanlarına mükafatları, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Yeşim Özlale Önen ve Sabancı Holding Hukuk ve Ahenk Kısım Lideri Şebnem Lider tarafından takdim edildi.

 

Düzenlenen merasime çevrimiçi katılarak “WIPO’nun Yeni Vizyonu Doğrultusunda Fikri Mülkiyetin Ülkeler için Ehemmiyeti Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı bir konuşma yapan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Geçiş Ülkeleri ve Gelişmiş Ülkeler Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Habip Asan, Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nün bu yılki temasının “Kadınlar ve Fikri Mülkiyet: İnovasyonu ve Yaratıcılığı Hızlandırmak” olarak belirlendiğinin altını çizdi. Patent, marka ve tasarım süreçlerine ait sınai mülkiyet müracaatlarında Türkiye’nin dünyada birinci 10’a girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Habip Asan, “Şimdi ise sıra bu fikri mülkiyet portföyünün gerçek bölüme aktarılmasında. Bu kapsamda, düzenlenen bu aktifliğin, Sabancı Holding’in fikri mülkiyet haklarına verdiği ehemmiyet açısından da son derece değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

Dünyada yeni yapılan sınai mülkiyet müracaatlarının üçte ikisinin Asya ülkelerinde yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Habip Asan şöyle devam etti: “Dünyada şu anda, yıllık global hasıla yaklaşık 100 trilyon dolar düzeyinde. Bu 100 trilyon doların yarattığı katma pahaya baktığımızda, bu sayının yüzde 65-70’inin fikri mülkiyet varlıklarından oluştuğunu görüyoruz. Öbür yandan, gelişmiş ülkelere ya da ABD’nin en büyük 500 şirketine baktığımızda ise fikri mülkiyet varlıklarının şirketlere ve şirketlere kattığı paha yüzde 90’ları buluyor. Bu manada, fikri mülkiyetin ve bu fikrin mülkiyetin niteliğinin artırılarak ticarileştirilmesinin, ülkeler için son derece kıymetli olduğunu düşünüyorum.”

“Küresel İnovasyon Endeksi’nde birinci kere birinci 40 ülke ortasına girdik”

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ise, Türkiye’nin son periyotta fikri mülkiyet alanında kıymetli bir atılım yaptığının altını çizerken, “Bu seyahatte, TÜBİTAK ve TÜRKPATENT üzere ülkemizin göz bebeği kurumlarının da çok kıymetli bir rolü var. Geçtiğimiz devirde WIPO tarafından açıklanan Global İnovasyon Endeksi’nde, Türkiye tarihinde birinci sefer dünyada birinci 40 ülke ortasına girdi. Listede 37’nci sıraya yükselerek, en büyük yükselişlerden birine imza attık. Biz bu sıçramayı yaparken, ‘creative output’ olarak nitelendirilen ‘yaratıcı çıktı’ kategorisinde ise dünyada 15’inciyiz. Öbür yandan, TÜRKPATENT datalarına nazaran, geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’de 15.856 patent başvurusu gerçekleşti. Ve bu alanda kayıtların tutulduğu 1995 yılından bu yana birinci kere, yerli patent müracaatları, yabancı patent müracaatlarını geride bıraktı. Tüm bunlar, geleceğe dair umutlarımızı artırıyor” dedi.

“Ödüllendirdiğimiz tüm projeler, sürdürülebilir ömür için atılmış bir adım”

Sürdürülebilirliğin ve yeni iktisadın, Sabancı Topluluğu’nun gelecek yol haritasında çok değerli bir role sahip olduğunun altını çizen Cenk Alper şunları söyledi: “Bu merasimle ödüllendirdiğimiz arkadaşlarımız, inovasyon tutkularıyla Topluluğumuzun bu yeni vizyonuna ve yeni yol haritasına güç veriyorlar. Tüm bu çalışmalarıyla Sabancı’nın sorumlu yatırım anlayışına takviye olurken, daha sürdürülebilir bir ömür hayalimize ortak oluyorlar. Patentlerin, ticari sırların, yararlı modellerin her biri daha sürdürülebilir bir ömür için atılmış bir adım. Sabancı’nın kodlarına işlemiş ‘kendini daima geliştirme, durmaksızın öğrenme’ prensibini de bu üzere projelerle güçlendirdiğimiz için çok memnunuz. Tüm bu projeler Sabancı Topluluğu’nun ‘yeni ekonomi’ ve bilhassa sürdürülebilirlik odaklı kültürel dönüşümünü çok daha pekiştirecek.”

Bu yıl ödül alan 115 Topluluk çalışanından 39’unun bayan olduğunu kelamlarına ekleyen Cenk Alper, “Oran olarak baktığımızda yüzde 34’lük bir oran yakalamış durumdayız. Geçen yıl bu oranımız yüzde 28’lerdeydi. Yüzde 34 ile de muhakkak yetinmiyoruz fakat Türkiye’deki genel ortalamaların çok üzerinde olmamız Sabancı’nın farkını da hissetmemizi sağlıyor. Umuyorum yakın vakitte bu oranı yüzde 50’ya hatta bunun üzerine çıkaracağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sabancı Topluluğu’ndan ‘yeni ekonomi’ye 34 projeyle fikri mülkiyet desteği
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!