1. Haberler
  2. Spor
  3. AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yol bisikleti yarışında pedallar Kemer’de iyilik için döndü

AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yol bisikleti yarışında pedallar Kemer’de iyilik için döndü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

13 ülkeden, 18 kategoride 570 bisikletçinin katıldığı AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum güzellik yarışına dönüştü…

AKRA Gran Fondo powered by AG Tohum, 30 Nisan 2023, pazar günü Kemer Olbia Park’tan start aldı. Kemer, büyük yarışa bir defa daha konut sahipliği yaptı…

Yılın birinci Gran Fondo’su AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, teknik ve zorlayıcı parkuru ile adrenalin ve heyecan doluydu. Deniz düzeyinden 1.300 m tırmanışı ve toplamda 2.000 m tırmanışı ile 98 kilometrelik AKRA parkuru, Gran Fondo bisikletçilerine “Kraliçe Etap” tecrübesi yaşattı. Bisikletçiler tabiatın içinde, rüzgârın peşinde güzellik için pedal bastılar…  

AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum’da kazanan çocuklar oldu. Yarışa katılan bisikletçiler pedalları zelzele bölgesindeki çocuklar için çevirdi. Tertibin kayıt gelirleri ve sponsorların katkıları ile alınacak 700 bisiklet, Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile depremzede çocuklara dağıtılacak

AKRA Gran Fondo Antalya Powered By AG Tohum’un 98 km’lik AKRA parkuru genel klasman birincisi erkeklerde Anton Hrabovskyi, bayanlarda Züleyha Dikbaş; 

49 km’lik AG Tohum parkuru birincisi ise genel klasmanda erkeklerde Yağız Atıcı, bayanlarda Sevcan Alper oldu. 98 km uzun parkurda Pro kategorisinde yarışan Serdar Anıl Depe, 2 saat, 55 dakika 4 saniyelik derecesi ile parkur rekoru kırdı. 

Yarışın en genç sportmeni 16 yaşındaki Türk bisikletçi Şeyhmus Akçay olurken, en yaşlı atleti 68 yaşındaki Belçikalı Johan Huyghe oldu. Johan Huyghe uzun parkurda yarışırken, Şeyhmus Akçay, kısa parkurda yarıştı 

Argeus Travel & Events ve Yedi İrtibat tarafından, AKRA Hotels ana sponsorluğunda ve AG Tohum dayanağıyla birinci kere 2018 yılında düzenlenen ve her geçen yılda artan ilgiyle bisiklet kültürünün ülkemizde gelişmesine katkıda bulunan AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, yüzlerce bisikletçiyi Akdeniz’in beğenilen turizm noktalarından Kemer’de buluşturdu. 

Almanya’dan Mısır’a, Belçika’dan İngiltere’ye, Amerika Birleşik Devletleri’nden Ukrayna’ya dünyanın farklı noktalarından gelen bisikletçiler; pedallarını geçtiğimiz şubat ayında yaşanan zelzele felaketinden etkilenen çocuklar için çevirdi. “Pedallar Yeterlilik için Dönecek” parolasıyla bu yıl beşincisi düzenlenen tertipten elde edilen kayıt gelirleri ve sponsorların katkıları ile alınacak 700 bisiklet, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile depremzede çocuklara dağıtılacak.

Uluslararası Bisiklet Birliği-UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine nazaran düzenlenen yol bisikleti yarışı AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, 13 ülkeden 570 amatör bisikletçiyi beçinci defa Antalya’da buluşturdu. Birinci sefer gerçekleştirildiği 2018 yılından bu yana binlerce atlete konut sahipliği yapan tertip; tekrar Argeus Travel & Events ve Yedi İrtibat tarafından, AKRA Hotels ana ve AG Tohum isim sponsorluğunda Antalya Valiliği, Kemer Kaymakamlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Kemer Belediyesi, Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Antalya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) katkıları ile düzenledi.  AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yarışına  2023 yılında; Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Airport,  Diana Travel, Paloma Hotels, Regnum Carya, Zemzem, Ceysu, Antalya Akvaryum, Hayat Hastaneler Kümesi, Salcano, Shimano, sponsor olurken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB), Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı (KETAV), Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) , Akdeniz Reklamcılar Derneği (ARD) ve Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD) de tertibe takviye verenler ortasında yer aldı. Ayrıyeten Toyota Türkiye geçen yıl olduğu üzere bu yıl da tertibin Mobilite sponsoru olarak karbon ayak izi düşük Hybrid araçlarıyla yarışa takviye olarak, çocukların ve pedalların uğraşını destekledi. 

Yılın birinci Gran Fondo yarışında pedallara güzellik için start verildi

Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Yavuz Gürhan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, BHM Otelcilik İdare Şurası Lideri Haydar Barut, AG Tohum İdare Heyeti Lideri Burak Gönen, Hayat Hastanesi İdare Şurası Lideri Cemal Özkan, Salcano Bisiklet İdare Heyeti Üyesi Yusuf Akgül ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Lideri Yeliz Gül Ege’nin damalı bayrağı sallamasıyla Kemer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Olbia Park önünden başlayan AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, Kemer’in eşsiz coğrafyasında doğal ve tarihi hoşluklara sahip kuvvetli parkurları ile adrenali doruğa taşıdı. 

Kayıt gelirleri ile depremzede çocuklara bisiklet alınmasına katkı sağlayan “İyilik Elçileri” bisikletçiler, startta renkli imajlar verdi.  

Bisikletçiler doğal hoşluklar içinde rüzgârın peşinde yeterlilik için pedal bastı

Turizmin başşehri Antalya’nın en değerli turizm merkezlerinden Kemer’de organize edilen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, amatör bisikletçilere gayret ve adrenalinin yanında parkuru ile eşsiz bir görünüm da sundu.

98 kilometre ve 49 kilometre olmak üzere iki farklı kategoride yapılan olan yarış, Kemer’in ikonikleşen denizi ve ormanları ile bir tarafı mavi bir tarafı yeşil bir etap tecrübesi ile nefes kesti.  

2023 yılının birinci Gran Fondo’su AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, teknik ve zorlayıcı parkuru ile adrenalin ve heyecan doluydu. Bilhassa deniz düzeyinden 1.300 m tırmanışı ve toplamda 2.000 m tırmanışı ile 98 kilometrelik AKRA parkuru, Gran Fondo bisikletçilerine “Kraliçe Etap” tecrübesi yaşattı Bisikletçiler tabiatın içinde, rüzgârın peşinde düzgünlük için pedal bastılar…

Gençler, Seçkinler, Masterlar, Paralimpik, Tandem ve Pro olmak üzere yaş kümelerine nazaran 18 farklı kategoride 98 ve 49 kilometrelik parkurlarında 13 ülkeden 570 bisikletçinin çaba ettiği yarış, büyük bir çaba içinde geçti.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Gürcistan, İngiltere, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Mısır, Türkiye, Rusya Federasyonu, Slovenya, Tuvalu, Ukrayna olmak üzere toplam 13 ülkeden 18 kategoride yarışan 570 bisikletçinin dağılımı ise şöyle oldu: AKRA 98 km AKRA parkurunda 191 bisikletçi start alırken, AG Tohum 49 km AG Tohum parkurunda ise 379 bisikletçi start aldı. Kısa parkurda Paralimpik kategorisinde 5 bisikletçi yarışırken, Eşpedal Derneği ve Gaziantep Belediyespor Kulübü’nden 15 ekip da görme engelliler için özel olarak üretilen iki kişilik bisikletleri ile Tandem kategorisinde yarıştı. 

Yarışın en genç sportmeni 16 yaşındaki Şeyhmus Akçay olurken, en yaşlı sportmeni 68 yaşındaki Johan Huyghe oldu. 

Muhteşem yarış,  nefes kesen görünüm, parkur rekoru 

Hava sıcaklığının 19 derece olduğu pırıl pırıl çok hoş bir Akdeniz sabahında sabah 08.00’de Kemer Olbia Park’tan start alan 98 km AKRA parkurunda 191 bisikletçi, 0 noktasından sonra toplu olarak 35. km’ye kadar ufak ataklarla devam etti. Tırmanışa kadar 120-130 pedal birlikte geldi. Trek Rmk Dinamis ekibinden Zeki Tuna Akın tırmanışla birlikte öne geçerek ortayı açtı. Ukraynalı bisikletçi Anton Hrabovskyi, FTA Sports Team’den Alperen KIR ve Pro kategorisinde yarışan Serdar Anıl Depe, Zeki Tuna Akın’ı yakalayarak geçtiler. Tepeye birinci varan isimler Serdar Anıl Depe ve Anton Hrabovskyi oldu. Serdar Anıl Depe MTB’den gelen tekniği ile inişte deneyimini kullanarak finishe varan birinci isim oldu ve pro kategorisinde parkur rekoru kırdı. Uzun parkurda yarışan 8 bayan bisikletçinin ortasında yarışı 4 saatin altında bitirenler oldu.  Keskin virajlarda alınan tedbirlerle yarış inançlı bir halde tamamlandı. AKRA parkurundaki Kuzdere Köprüsü Kanyonu ve Beydağları’nın eşsiz tabiatı içinde tırmanışı tecrübesi ile uzun parkur, AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum’un Kraliçe etabı oldu. 

Sabah 08.30’da start alan ortalarında paralimpik ve tandem bisikletçilerin de bulunduğu 379 bisikletçi 49 km AG Tohum parkurunda harika bir yarış tecrübesi yaşadı. Start sonrası dağınık olan peloton birinci çıkıştan itibaren 15 km’ye yayıldı. D-400 karayolunda iki kümede ayrılmalar oldu. Yer yer birleştiler, yer yer dağıldılar. Son derece heyecanlı ve kıyasıya bir yarış oldu. Finishe birinci üç tek tek geldiler. Sonrasında toplu finish oldu.   

AKRA GRAN FONDO Antalya Powered By AG Tohum’un 98 km’lik AKRA parkuru genel klasman birincisi erkeklerde Anton Hrabovskyi, bayanlarda Züleyha Dikbaş; 49 km’lik AG Tohum parkuru birincisi ise genel klasmanda erkeklerde Yağız Atıcı, bayanlarda Sevcan Alper oldu. 98 km uzun parkurda Pro kategorisinde yarışan Serdar Anıl Depe, 2 saat, 55 dakika 4 saniyelik derecesi ile parkur rekoru kırdı. 

Eşsiz tabiatı ve hoşlukları içinden geçen bisiklet rotalarıyla ve alternatif spor aktiflikleri ile son yıllarda spor turizminin en kıymetli bölgelerinden birisi olan Kemer, AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023 yarışı ile bir defa daha bisiklet şenliğine konut sahipliği yaparken bu yıl pedallar uygunluk için döndü. 

Keyifli ve kıyasıya mücadele

İki parkurda da kıyasıya çaba eden bisikletçiler, AKRA Parkuru’nda 98 kilometre için yaklaşık 2.000 m yüksekliğe ulaşan şiddetli bir etapta pedal bastı. 30 Nisan, Pazar günü saat 08.00’de start alan AKRA Parkuru, asırlık çam ağaçları ile çevrili D-400 karayolundan Antalya’nın turistik beldeleri Göynük ve Beldibi üzerinden Phaselis Antik Kenti rotasından devam edip Toroslara tırmanarak tekrar Kemer’de Olbia Park’ta son buldu.

AG TOHUM parkurunda 49 kilometre için saat 08.30’da start alan bisikletçiler, Kemer’in çam kokulu yollarından, kıvrımlı yayla yollarından 537m yüksekliğe çıkarak bölgenin kusursuz tabiatında ve görüntüsünde güçlü ve keyifli bir uğraş tecrübesi yaşadı.

Paralimpik ve Tandem kategorilerinde bisiklet tutkunlarının da yarıştığı AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yarışında Paralimpik kategorisinde 5 bisikletçi yarışırken, Eşpedal Derneği ve Gaziantep Belediyespor Kulübü’nden 15 kadro da görme engelliler için özel olarak üretilen iki kişilik bisikletleri ile Tandem kategorisinde yarıştı.

Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda Olbia Park’ta kurulan AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum EXPO alanı da Kemer’de bisiklet severleri buluşturdu.

AKRA Gran Fondo powered by AG Tohum 2023’de birinci üç sırası ise şu formda oldu:

98 km AKRA Parkuru Genel Klasman Erkekler Birinci 3:

1.       Anton Hrabovskyi (Ukrayna – 2 saat 58 dakika 41 saniye)

2.       Zeki Tuna Akın (Trek Rmk Dinamis –  3 saat 03 dakika 20 saniye)

3.       Alperen Kır (FTA Sports Team – 3 saat 05 dakika 06 saniye)

 

98 km AKRA Parkuru Genel Klasman Bayanlar Birinci 3:

1.       Züleyha Dikbaş (Asperox Bike Pedia Racing Team  – 3 saat 46 dakika 10 saniye) 

2.       İpek Öztosun (İzmir Büyükşehir Spor Kulübü  – 3 saat 47 dakika 25 saniye) 

3.       Şeniz Pamuk (Cyclingbabed  – 3 saat 47 dakika 32 saniye)

 

98 km AKRA Parkuru Pro Kategorisi: 

1.       Serdar Anıl Depe (Bireysel -2 saat 55 dakika 4 saniye) 

 

49 km AG Tohum AG Tohum Parkuru Genel Klasman Erkekler Birinci 3:

1.       Yağız Atıcı (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 17 dakika 32 saniye) 

2.       Ege Erhan Verit (Trek Rmk Dinamis -1 saat 17 dakika 35 saniye) 

3.       Ediz Ateş (Trek Rmk Dinamis  – 1 saat 17 dakika 44 saniye) 

 

49 km AG Tohum AG Tohum Parkuru Genel Klasman Bayanlar Birinci 3:

1.       Sevcan Alper (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 25 dakika 36 saniye) 

2.       Buse Hasret (ISS Cycling Academy – 1 saat 25 dakika 41 saniye) 

3.       Aylin Karanfil (Asperox Bike Pedia Racing Team – 1 saat 28 dakika 27 saniye) 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yol bisikleti yarışında pedallar Kemer’de iyilik için döndü
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!