Mobilet’te Bu Ay: Mayıs Etkinlikleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal keşif, planlama ve paylaşım platformu Mobilet, Türkiyenin pek çok vilayetinde iştirakçileri kültürel, toplumsal ve sportif etkinliklerle buluşturmayı sürdürüyor. Mobilette Yerin Hazır!” mottosu ve yenilenen yüzüyle kullanıcılarının toplumsal hayatlarına açılan kapı olmaya devam eden Mobilet; Mayıs ayı boyunca Ankara, Bartın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Giresun, Isparta, İzmir, Ordu, Samsun ve Zonguldakta gerçekleşecek pek çok farklı aktifliği iştirakçilerle buluşturuyor.

Kolay ve süratli bilet satın almanın yanı sıra kullanıcıların tüm keşif, toplumsal etkileşim ve paylaşım tecrübesini tek bir platform üzerinden yaşayabilmelerine imkan vererek sırf bilet satın alma değil bir toplumsal paylaşım platformu da olan Mobilet’te nisan ayında da yeriniz hazır! Yenilenen yüzü ve “Mobilet’te Yerin Hazır!” mottosuyla kullanıcılarını kültürel, toplumsal ve sportif etkinliklerle buluşturmayı sürdüren Mobilet’in Ankara, Bartın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Giresun, Isparta, İzmir, Ordu, Samsun ve Zonguldak’ta öne çıkan etkinliklerinden kimileri şu formda;

Ankara’da müzik, dans ve tiyatro dolu akşamlar

Tiyatro Martı tekrar bayan gözünden baktığı bir oyunla bağlantılara ve bayanın hayattaki rolüne dair sorular soruyor. İzleyicilerin bir bayanın aşkla, dansla, müzikle dönüşümüne şahit olacakları “En Hoş Parçam”, artık her şeyin daha süratli olduğu ve tüketildiği, münasebetlerin robotlarla, yapay zekalarla nadiren beşerlerle yaşandığı gelecekte geçmektedir. Zeynep Özyağcılar’ın kaleme aldığı ve tek kişilik performansıyla sahnede yer aldığı oyunun direktör koltuğunda ise son periyodun dikkat çeken tiyatro direktörlerinden Kayhan Berkin oturuyor. İzleyicilerine “Bir kadının “tam” olması için çocuk sahibi mi olması gerek? Sevmek gerektiği vakit gitmeyi bilmek mi demek? Yoksa sahip çıkmak mı?” üzere sorular sorduran “En Hoş Parçam” 10 Mayıs Çarşamba akşamı Tatbikat Sahnesi’nde Ankaralı tiyatro severlerle buluşacak. 

Sığınakta tek başına bir bayan. Başında soru işaretleri ve yaklaşmakta olan bir fırtına. Olmak ya da olmamak yahut gitmek ya da gidememek. Az sonra varacak olan bir şeylerin varlığından haberdar olduğumuz o anda gelen hesaplaşma hissi. Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunları en çok sahnelenen muharrirlerin başında gelen Lauren Gunderson’un 2018 yılında kaleme aldığı Doğal Afet, bizi klasik bir anlatımdan uzaklaştırarak kalp ritmini andıran inişli çıkışlı bir kıssaya sürüklüyor. Ahmet İlker Ergin idaresi, tek kişilik bir metin olmasına rağmen seçilen anlatım üslubundan dolayı kalabalık bir takım seyrediyormuş hissi uyandırıyor. Nilperi Şahinkaya’nın dinamik oyunculuğuyla tempolu bir koşuya dönüşen Doğal Afet, 19 Mayıs Cuma günü Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde Ankaralı tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Dünyaca ünlü üç gitarist Manuel González, Xavier Coll ve Luis Robisco; İspanya’nın en heyecan verici flamenko dansçı çifti Carolina Morgado ve Jose Manuel Alvarez ile “Barcelona Guitar Trio & Dance” gösterisiyle Ankara’ya konuk oluyor. Manuel de Falla, Federico García Lorca, Chick Corea ve Paco de Lucía üzere bestekarların yapıtlarını içeren ve dünyanın dört bir yanından binlerce insan tarafından alkışlanan Barcelona Guitar Trio & Dance, Kınay Entertainment tertibi ile 25 Mayıs Perşembe akşamı MEB Şura Salonu’nda seyircilerle buluşuyor. 

            
 Kadrosunda Pelin Karahan, Çağdaş Onur Öztürk, Murat Akkoyunlu, Tuna Kırlı, Yasemin Baştan, Barış Yıldız, Korhan Herduran, Adem Türker üzere ünlü oyuncuları barındıran “Şaşırt Beni”; kötülerle onlar üzere olmadan gayret edilemeyeceğine karar verip karanlık tarafa geçmek isteyen birinin, olmadığı biri üzere davranmaya mecbur kalmasını ve kendini içinde bulduğu türlü komik durumları seyirciyle paylaşıyor. Ünlü direktör Selçuk Aydemir tarafından hem kaleme alınan hem de yönetilen ”Şaşırt Beni” KerkiSolfej ve MMT paydaşlığı ile 27 Mayıs Cumartesi akşamı Meb Şura Salonu’nda Ankaralı tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Mahşer-i Cümbüş ile kahkaha tufanına hazır olun

2001 yılı mayıs ayında Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Kısmı öğrencileri tarafından kurulan bugüne kadar 2000’in üzerinde “Tiyatro Sporu”, 300’ün üzerinde “Beyin Fırtınası” gösterisi yapan Türkiye’de Çağdaş Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatro sporu tecrübesini mayıs ayında İzmir’de izleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. 29 Mayıs Pazartesi akşamı İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanan grup, gösterim gelirlerini ise Afet Platformu’nda yer alan Sivil Toplum Kuruluşları ile paylaşacak. 

 

Mahşer-i Cümbüş gece gösterimleri, tiyatro sporu deneyimini “Mahşer-i Cümbüş Gece +18”ile farklı bir boyuta taşıyor. 17 Mayıs Çarşamba akşamı 6:45 KK/Çanakkale, 30 Mayıs Salı akşamı Holly Stone Performance Hall Denizli ve 31 Mayıs Çarşamba Holly Stone Performance Hall Isparta’da tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanan grup, gösterim gelirlerini ise Afet Platformu’nda yer alan Sivil Toplum Kuruluşları ile paylaşacak. 

 

Bursa’da unutulmayacak bir caz akşamı

Türkiye’de caz müzik sanatkarı olarak akla birinci gelen isimlerden olan Fatih Erkoç, Bursalı caz severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Babası kıymetli ud sanatkarlarımızdan Hasan Erkoç’un üç yaşında kendisine bir keman ikram etmesiyle birinci sefer enstrümanla tanışan Erkoç, müziğe olan ilgisi nedeniyle ilköğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girerek burada trombon, piyano ve kontrbas eğitimi aldı. Eşi gibisi olmayan ses rengiyle, tonuyla, vurgusuyla hala Türkiye’nin en değerli erkek caz solistlerinden olan Fatih Erkoç, 3 Mayıs Çarşamba akşamı Bursa – Merinos Atatürk KKM’de dinleyicilerine unutulmaz bir gece yaşatacak.

 

Eskişehir’de dinamik sesler

Eskişehir’in sevilen yerlerinden F/Stop Eskişehir dinamik sahne performanslarıyla dinleyicilerine farklı tecrübeler sunan müzisyenleri sahnesinde ağırlamaya hazırlanıyor. Sahne kurulumunda ve orkestrasyonunda sıklıkla değişikliklere giden; Tamburada, DANdadaDAN, Konstrukt ve Kara Orkestra üzere takımlarla farklı sulara dalıp çıkan Korhan Futacı, eşsiz müziği, sert, enerjik ve karanlık tınılarla bezeli performansıyla 4 Mayıs Perşembe akşamı, yerli hip hop sahnesinin en özgün ve eklektik MC’lerinden olan Aga B, filtrelenmemiş toplumsal tenkitlerini dillendirdiği müzikleri ve güç dolu sahne performansı ile 11 Mayıs Perşembe akşamı F/Stop Eskişehir sahnesinde sevenleriyle buluşacak.

 

Düzene ayak uydurmayı seçmeyen bir bayanın hikayesi “Güneyli Bayan”

Yaşadığı periyotta gösterdiği güçlü duruşuyla kendine hayran bırakan Lillian Hellman’ın McCarthy çetesinin 1950’lerde yaratığı baskı sebebiyle kısıtlanmış sanat ve siyasetle savaşını anlatan “Güneyli Kadın” Karadeniz bölgesindeki tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kendini “Aydın çevreden” sayanların, konforları kelam konusu olduğunda nasıl da sistemin aydınına dönüştüklerini ve bir bayanın gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini anlatan “Güneyli Bayan”ın direktör koltuğunda tiyatronun duayen ismi Rutkay Aziz otururken, başrolleri Rutkay Aziz ile sahnelerin sevilen isimlerinden Dolunay Soysert paylaşıyor. Sisteme ayak uydurmayı seçmeyip özgür söz cüreti gösteren Hellman’ın rejimin yarattığı baskının tüm art odalarını bize sunduğu “Güneyli Bayan”; 24 Mayıs Çarşamba akşamı Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi, 25 Mayıs Perşembe matine ve suare gösterimleriyle Samsun Kültür Sanat Merkezi ve 26 Mayıs Cuma akşamı Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.   

 

“Hayal Satıcısı” Batı Karadeniz’e konuk oluyor

Bir fal kahvesi, iki hayat ortasına sıkışıp kalmış bir bayan, gelenler-gidenler, içinde bulunduğu cendereden çıkamayanlar… Gerçek bir ömür kıssasından yola çıkarak kadınlığın ezberlenmiş telaffuzlarına ayna tutan “Hayal Satıcısı”, hapsoldukları bu dünyadan çıkışı engelleyen görme biçimini, bilhassa de eril lisanı ve yarattığı körlüğü sorgulatmayı amaçlıyor. Zehra İpşiroğlu tarafından kaleme alınan oyunun direktör koltuğunda Berfin Zenderlioğlu oturuyor. Tecrübe oyuncu Berna Laçin’in tek kişilik performansı ile büyülediği tiyatro oyunu “Hayal Satıcısı”, 10 Mayıs Çarşamba günü Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi, 11 Mayıs Perşembe günü ise Bartın Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mobilet’te Bu Ay: Mayıs Etkinlikleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!