Rüzgar Günü Zirvesi’nde Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Enerji Dönüşümü Konuşuldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji bölümünün sürdürülebilir geleceği için kıymetli bir rol oynayan yenilenebilir güç kaynakları hakkında farkındalık yaratmak ve gençlerin kesime olan ilgisini artırmak emeliyle her yıl düzenlenen Enerjisa Üretim Rüzgar Günü Tepesi bu yıl, Harvard Business Review Türkiye’nin stratejik paydaşlığı ve “Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla düzenlendi. Online olarak gerçekleştirilen dorukta alanında ehil isimler yenilenebilir gücün geleceğini, gücün dönüşümünü, güç dönüşümünde fırsatları, alınacak aksiyonları ve rüzgar santrallerinin seyahatini konuştu.

 

Yaşama hürmet duyarak daha hoş bir gelecek için güç üreten Enerjisa Üretim, her yıl düzenlediği Rüzgar Günü Zirvesi’ni, bu yıl Harvard Business Review Türkiye’nin stratejik paydaşlığı ile gerçekleştirdi. “Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi’nde, güç kesiminin önde gelen isimleri konuşmacı olarak yer aldı ve rüzgar gücünün sürdürülebilir geleceğimizdeki rolünü kıymetlendirdi. Doruğun açılış konuşmasını gerçekleştiren Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Direktörü Serdar Turan, geleceğin yenilenebilir güç ile şekilleneceğini vurguladı.

 

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi İdare Şurası ve TEMA Vakfı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş “İklim Krizinde Ne Durumdayız?” sunumu ile ortalama sıcaklık artışı konusunu vurgulayarak iştirakçileri bilgilendirdi.

 

“Yenilenebilir Gücün Geleceği: Fırsatlar ve Aksiyonlar” başlıklı oturumda Serdar Turan ile sohbet eden Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Enerjisa Üretim Rüzgar Günü Doruğu kapsamında bölüm iştirakçileri ve gençler ile birlikte olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Geleceğimizi şekillendirecek olan gençleri, kesimimiz ve bilhassa rüzgar gücü konusunda bilgilendirmek ve güç bölümüne kazandırmak en büyük önceliklerimiz ortasında yer alıyor. Rüzgar gücü, geleceğimiz demek çocuklarımız demek. Her yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz Rüzgar Günü Tepesi de bundan ötürü bizim için büyük ehemmiyet taşıyor” dedi.

 

“Yenilenebilir Güçteki Hissemizi Yüzde 60’a Yükseltmeyi Hedefliyoruz”

Enerjisa Üretim olarak emisyon salımlarında 2032’de ‘başa baş’, 2045’te ise ‘net sıfır’ olma amaçları olduğunu belirten Bayçöl, “Yenilenebilir güçte Türkiye’nin büyük ve güçlü bir potansiyeli bulunuyor. Rüzgar da Türkiye için kıymetli bir fırsat. Dünyada olduğu üzere Türkiye’de de güç üretiminde rüzgarın kapasitesi yükseliyor. Geleceğin anahtarının yenilenebilir güçte olduğu şuuru ile yanlışsız strateji ve planlamalar ile Türkiye’nin, orta ve uzun vadede bu alanda merkez olabileceğine inanıyoruz. Enerjisa Üretim olarak Türkiye’nin en yüksek heyeti güce sahip pak güç üreticisiyiz. Bu alanda gerçekleştireceğimiz yatırımlar ile yenilenebilir güç hissemizi yüzde 60’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Yakın vakitte Enercon ile birlikte heyecan ve gurur duyduğumuz bir mutabakata daha imza attık. Muahede ile Türkiye’de birinci sefer kurulacak olan yeni bir karasal rüzgar türbini modeli olan E-175 EP5’in prototipini Bandırma Güç Üssümüz ve Balıkesir Rüzgar Güç Santrali’mizde test edebileceğiz. Yatırımların yanı sıra Enerjisa Üretim bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliğine de büyük ehemmiyet veriyoruz. Bir santralimizin büsbütün bayanlardan oluşması için çalışıyoruz. 3 yıl içinde santral müdürümüzden bayan teknisyenler ve bayan mühendislere kadar Womentum programımız sayesinde bu maksada ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Enerjiyi Merkeze Koyan Yeni Kuşak Meslekler başlıklı oturumda Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale; “Enerjisa Üretim yenilenebilir güç alanındaki yeni yatırımları ile büyüme trendinde olan bir güç şirketi. Bu noktada kişisel gelişimden meslek planlamasına, sürdürülebilirlikten güç teknolojilerine ve üretimine bir çok hususta eğitim ve gelişim alanlarıyla hem çalışanlarımızı hem de dalımızı desteklemeye devam ediyoruz. Enerjisa Üretim olarak farklı alanlarda projeler gerçekleştiriyoruz; yalnızca kendi çalışanlarımız için değil, tüm kesimin ve güç ekosistemindeki tüm paydaşlarımızın gelişimi için yeni işler yapma isteğindeyiz. Bununla birlikte güç kesimi birinci bakışta her ne kadar erkek hâkim bir dal olarak algılansa da, aslında bizim yaptığımız işin bayanı, erkeği yok, işimizi büsbütün akıl, bilgi ve teknoloji ile yapıyoruz. Bu bakış açımız doğrultusunda güç bölümünde rüzgar alanında daha fazla bayan çalışan kazandırmak için Rüzgarı Güce Dönüştüren Bayanlar programını başlattık” dedi.

 

Öğrenciler ve iştirakçiler rüzgar güç santralleri hakkında bilgi aldı

Yaklaşık 1600 iştirakçinin online olarak takip ettiği “Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi’nde iştirakçiler ve öğrenciler güç dalının önde gelen isimlerinden rüzgar gücü ve santralleri hakkında bilgi aldı. Uzmanların perspektifinden yenilenebilir gücün geleceği, güç dönüşümü ve gücün geleceği bahisleri iştirakçilere aktarıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rüzgar Günü Zirvesi’nde Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Enerji Dönüşümü Konuşuldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!