Atatürk Kültür Merkezinde Bu Hafta ( 15 – 21 Mayıs)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANADOLU ATEŞİ // 15 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, çabucak hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün proje Anadolu Ateşi, AKM’de yanmaya devam ediyor. Her gösteriminde ağır ilgiyle karşılanan özel performans, 8 Mayıs Pazartesi günü AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak. Bugüne kadar 85 ülkede 3500 şov ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, AKM konuklarına halk danslarını bale, çağdaş dans ve dansın öteki disiplinleri ile sentezleyerek çağdaş standartlarda kültürel şölen yaşatmaya devam edecek.

MEŞK ZAMANI “SAZ MÜZİĞİ ÖZEL KONSERİ” // 16 MAYIS // AKM ÇOK MAKSATLI SALON // 18.00

Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu, 16 Mayıs Salı günü Meşk Vakti “Saz Müziği Özel Konseri”yle Atatürk Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluşuyor. Aziz Gümüş’ün sanat direktörlüğünde Selim Özyol’un konuk sanatçı olarak sahne alacağı konser AKM Çok Gayeli Salonda gerçekleşecek.

LA BOHÈME // 17 MAYIS // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği ve ağır ilgi gören “La Bohème” Operası 17 Mayıs Çarşamba günü AKM Türk Telekom Opera Salonunda yine sanatseverlerle buluşacak. Bestekar Giacomo Puccini’nin ( 1858 – 1924) başyapıtlarından biri olarak kabul edilen  “La Bohème” operası, Puccini’nin mükemmel müziği ve gerçek bir hikayeye dayanan konusu ile  bu dramatik ve romantik opera, dünyada en çok sahnelenen ve sevilen operaların ortasında sayılıyor. 

Dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer’e, ışık tasarımı  Serkan Şentürk’e ilişkin olan şovda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nu Paolo Villa ve çocuk korosunu Sercan Gazeroğlu yönetiyor. Yapıtın koreografisi ise Şebnem Şenel’e ilişkin üstleniyor. Yapıtta; “Mimì” rolünde; Ceren Aydın, Gülbin Günay, Ayten Telek, Hande S. Ürben; “Rodolfo” rolünde; Caner Akın, Berk Dalkılıç, Fazilet Erdoğan, Bülent Külekçi;  “Marcello” rolünde; Caner  Akgün, Alper Göçeri, Murat Güney; “Musetta” rolünde Dilruba Bilgi, Özgecan Gençer, Anna Sirel Etyemez,  Evren Işık Yasemin; “Colline” rolünde; Göktuğ Alpaşar, Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Mithat Karakelle; “Schaunard” rolünde; Şahin Dedeman, Alp Köksal, Burak Kul dönüşümlü olarak rol alacaklar.

DERVİŞ // 17 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 21.00

Dilimizi bir medeniyetin lisanı, fikrimizi bir irfanın fikrine dönüştüren Anadolu’nun “Derviş”i Yunus Emre için AKM Tiyatro Salonunda görkemli bir dans gösterisi sahnelenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan “Derviş”, Yunus Emre’nin sevgiyi, aşkı ve gerçeği arama gayretini üç farklı vakit diliminde anlatıyor. Şovun art planında ise “Anadolu Türklüğü”nün Moğol akın ve yağmalarıyla ortaya çıkan kıtlık ve kuraklıklarla uğraşı aktarılıyor.

DON KİŞOT // 18, 20 MAYIS // TÜRK TELEKOM SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in tıpkı ismi taşıyan romanından seçilmiş kimi kısımlardan esinlenilerek bale sahnesine taşınan Don Kişot balesini, 18 ve 20 Mayıs tarihlerinde yine AKM Türk Telekom Opera Salonunun mükemmel atmosferinde sanatseverlerle buluşturacak. Ludwig Minkusun bestesiyle Marius Petipa tarafından birinci kere 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen eser, müziklerindeki melodi zenginliği, İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici tesirinin uyumlu birlikteliği ile klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı yapıtlarından biri olarak beğeni topluyor. Yüksek düzeydeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan ve bale severlerin ağır ilgisini çeken Don Kişot’u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

Orkestra şefliğini Roberto Gianola’nın, dekor dizaynını İsmail Dede’nin, kostüm dizaynını Gizem Betil’in, ışık dizaynını ise Lider Arık’ın üstlendiği yapıtta; Kitri’ye Berfu Elmas, Basillio’ya Çağatay Özmen, Don Kişot’a Alkış Peker, Sancho Panza’ya Eser İndere, Gamache’e M.K.Onur Tunay, Lorenzo’ya Kerem Kuraner, Espada’ya M.Nuri Arkan, Mecedes’e Melike Manav, İki Arkadaş’a Merve Topaldemir ve Zeynep Güçoğlu, Düş Kraliçesi’ne Berin Kocabaşoğlu, Amor’a Ayça Anıl, Çeribaşı’na Can Bezirganoğlu, Çingene Kadın’a Zuhal Karaca hayat verecek.

TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI MUSİKİMİZDEN// 18 MAYIS // AKM ÇOK EMELLİ SALON // 20.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, müzikseverleri tarihte seyahate çıkaracağı Türk Müziği Akşamları Musikimizden konseriyle 18 Mayıs Perşembe akşamı AKM Çok Gayeli Salonda sahne alacak. Kudsi Sezgin’in solistliğini üstleneceği konserde Osmanlı devri ve Türk müziğinin asırlar içinde oluşmuş saz ve kelamlı yapıtlarından oluşan nadide seçkiler sanatseverlere sunulacak. Geçmişten günümüze uzanan eserlerin form, metot yahut fasıl üzere hiçbir klasik tasnife dayanmadan, yalnızca gönül ahengi ile seslendirileceği gecede Ömer Aşçıoğlu keman ile, Mustafa Tabak kanun ile, Özata Ayan tanbur ile ve İsmail Hakkı Fencioğlu ud ile sahne alacak.

ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONSERİ // 19 MAYIS // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 19 Mayıs Cuma günü, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında AKM Türk Telekom Opera Salonunda özel bir bayram konseri gerçekleştirecek. Şefliğini Theodore Kuchar’ın üstlendiği özel konserde Çetin Özen (Perküsyon) ve İlay Çakmak (Keman) solist olarak sahne alacak. Konserde A.Dvorak’tan Karnaval Üvertürü Op. 92, E. Séjourné’den Marimba ve Yaylılar için Konçerto, P.de Sarasate’den Zigeunerweisen Op.20 J.Massenet’ten “Meditasyon” ve F. Liszt’ten Les Preludes yapıtları seslendirilecek.

GÜLDESTAN // 20 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Libretto ve koreografisini Beyhan Murphy’nin, müzik direktörlüğünü ise Mercan Dede’nin üstlendiği Güldestan; bir göç yolundan kentteki kafeye, çağdaş müellif Orhan Pamuk’un yapıtlarından 17. yüzyılda Evliya Çelebi’ye, çağdaş insanın içsel seyahatlerinden semaya, Osmanlı periyodundan çağdaş İstanbul’a ve nihayetinde de Gül’e varan bir seyahati AKM Tiyatro Salonu sahnesine taşıyor. Yapıta sahnede küçük bir canlı orkestranın yanı sıra, usta fotoğrafçı Orta Güler’in İstanbul fotoğrafları da eşlik ediyor. Birinci kere izleyicilerin karşısına çıktığı 2004’ten günümüze; Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Kıbrıs, Bosna, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’da izleyiciyle buluşan Güldestan, Aspendos Opera ve Bale Şenliği, Bodrum Bale Şenliği ve Bursa Şenliği üzere Türkiye’nin önde gelen şenliklerine katıldı. Çağdaş dans retoriğini mistik bir aurayla buluşturan eser; Mersin, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere altı kentimizde Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi. 

ŞEDDİARABAN // 21 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 11.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Klasik Türk müziğinin birleştirici makamı Şeddiaraban makamına odaklanan bir repertuvarla 21 Mayıs Cumartesi günü AKM Tiyatro Salonunda müzikseverlerle buluşacak. Mehmet Güntekin’in idaresindeki konserde Aynur Ezgi Yüksel ile M. Taha Aras solist olarak sahne alacak. Konserde, Türk musikisinin neoklasik periyoduna ilişkin seçkin eserler ve Bayatî makamından müzikler seslendirilecek.

DEFTER-İ UŞŞÂK // 23 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, Sanat Direktörü Şükrü Türkmen önderliğinde 23 Mayıs tarihinde AKM Tiyatro Salonunda Defter-i Uşşâk konseri gerçekleştirecek. Murat Irkılata’nın solist olarak sahne alacağı konserde Türk müziğinin en naif makamlarından olan Uşşâk makamından; Dede Salih Efendi, Abdülkadir Meragi, Rıfat Efendi Kara İsmailağa ve Şevki Beyefendi üzere Türk müziğinin en güçlü bestekarlarının yapıtlarından oluşan bir klasik kadro ve Türk müziğinin seçkin örneklerinden oluşan solo eserler icra edilecek. 

GENÇLERLE MEŞK ŞEVKEFZÂ // 25 MAYIS // AKM MÜZİK PLATFORMU // 19.30

Türk müzik kültürünün seçkin örneklerini AKM’de her yaştan müzikseverlerle “Gençlerle Meşk” programıyla buluşturan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 25 Mayıs Perşembe günü Gençlerle Meşk Şevkefzâ konseri gerçekleştirecek. Musiki ile amatör seviyede müzikle uğraşan herkesin sesiyle yahut sazıyla katılabildiği programın Mayıs ayında odaklandığı makam, Türk musikisinin en ilgi cazibeli ses iklimlerinden birini oluşturan Şevkefzâ makamı olacak. Koronun yarım yüzyıla ulaşan icra tecrübesini musiki meraklılarıyla buluşturan program, Cumhurbaşkanlığı Korosu’nun ses ve saz sanatkarlarının iştirakiyle ve M. Hulûsi Yücebıyık’ın idaresinde gerçekleşecek. AKM Müzik Platformunda gerçekleşecek konserde, solist Hande Çetinkaya ve M. Taha Aras’a saz sanatçıları Mithat Arısoy ile Serap Çağlayan eşlik edecek.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE MAYIS AYI

RİTİM ATÖLYESİ // 16-17-19-20-21 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 11.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir tecrübe sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk idaresinde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla evvel ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim kümeleri ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için hoş bir fırsat yaratıyor. 

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 16-17-19-20-21 MAYIS // 14.00, 12.00
 
Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatkarların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim hislerini geliştiriyor hem de bir orkestranın kesimi olma, el-göz- beyin uyumunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma üzere kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün idaresindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

RESİMLE TANIŞIYORUM // 16-17-20-21 MAYIS// 15.00, 11.00
 
AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş ortasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla fotoğraflar yapıyor. Hayal güçlerini fotoğrafın gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fizikî ve ruhsal taraftan de gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 16-17-18-20-21 MAYIS // 15.00, 16.00, 14.00
Drama atölyesinde 7–10 yaş ortasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, toplumsal marifet, irtibat ve özgüven üzere mevzularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

RESİM SEVİNCİ // 16-17-20-21MAYIS // 16.00, 12.00
 Metin Ceyran ile Fotoğraf Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda eşsiz fotoğraflara imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, his ve fikirlerini kâğıda aktarırken, varlıklı iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 16-17-20-21 MAYIS // 16.00, 18.00, 17.00, 15.00

AKM, 4 -6 yaş aralığındaki çocuklara yaratıcılığı çok taraflı kazanmaları hedefiyle, çocukların toplumsal marifetlerini geliştiren Yaratıcı Drama Atölyesi düzenliyor.   Çocuklara hayal kurmayı, rol yapmayı, topluluk içerisinde inançla kendini tabir etmeyi deneyimleten atölye sonrasında minikler, bağlantı ve lisan maharetlerini geliştirmelerinin yanı sıra konsantrasyon, iş birliği, faal vazife alma mevzularında sanat yoluyla güçleniyor.

PİYANO ÖĞRENİYORUM // 16 – 18 MAYIS// AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00
 
Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Piyano Öğreniyorum atölyesi, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara piyanoya dair temel teknik ve müzik eğitimi kazandırıyor. Etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirilen atölyede dersler ferdi olarak devam ediyor ve her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

GİTAR ÖĞRENİYORUM // 16-17-19 MAYIS // 16.00

6 – 15 yaş aralığındaki çocuklar Gitar Öğreniyorum atölyesiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde gitara dair orijinal tecrübeler ediniyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde 9, 10, 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek atölyelerde çocuklar, etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirecek. Ferdî olarak devam edecek olan derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

KEMAN ÖĞRENİYORUM // 16- 17- 18- 19 MAYIS // 16.00
 
Çocukları temel enstrüman bilgileriyle buluşturan AKM, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara özel Keman Öğreniyorum atölyesi sunuyor. Çocukları sanatla bir ortaya getirerek yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefleyen atölyede çocuklar, kemana dair etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirecek. Ferdî olarak devam edecek olan derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 13.00

Can Kandara eğitmenliğinde AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Küçük Bale Atölyesi, 4-5 aralığındaki geleceğin sanatkarlarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar dans ve ritim maharetlerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı sistem ve ölçüyle el, kol ve bacak uyumlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve kıssalar ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, istikrarlı ve kuvvetli bir vücuda sahip oluyor.

LEGO EDUCATION İLE YARATICI ELLER İŞ BAŞINDA // 20 MAYIS // 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
 
AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Lego Education ile Yaratıcı Eller İş Başında atölyeleri; bütünsel bir yaklaşımla tasarlanan etkinliklerle çocukların tüm vücutlarını ile hareket ettirirken hem soyut düşünme, benzerlik kurma, sıralama, ince motor maharetleri, tabir gücü, mantıksal düşünme, el-göz uyumu üzere maharetlerini geliştirmelerine hem de hayal güçlerini heyecanla ve sevinçle birlikte kullanıp yeni keşifler yapmalarına dayanak sağlayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 14.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş aralığındaki minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla söz etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde kolay dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir tecrübe sunan Can Kandara’nın eğitmenliğini üstlendiği atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

PİYANO İLE TANIŞIYORUM // 20-21 MAYIS // 14.00, 12.00
 
Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Piyano ile Tanışıyorum atölyesi, 4 -11 yaş aralığındaki çocuklara yesyeni tecrübeler sunuyor. #hermamabirnota projesi kapsamında istekli öğretmenlik üstlenen Eda Kocatürk tarafından koordine edilecek atölyede çocuklar, piyano hakkında bilgi edindikten sonra kısa bir resital dinleyecek. Akabinde piyano çalgısını deneme fırsatları olacak. 

EBEVEYN-ÇOCUK MÜZİKLE TANIŞIYORUM // 20-21 MAYIS // 16.00

AKM, 2 -4 yaş aralığındaki en minik ziyaretçilerine de miniklerin gelişimine katkı sunan Ebeveyn – Çocuk Müzikle Tanışıyorum Atölyesi’ni düzenliyor. Miniklerin ebeveynleriyle katılacağı atölyede vurmalı çalgılar kullanılarak, renklerle, çeşitli görsellerle oyunlar oynanır iştirakçiler müziklere eşlik ederler. Bu atölyede çocukların tempo algıları gelişir, birlikte hareket etmeyi öğrenirler ve çalgıları çalarken psikomotor marifetlerini geliştirirler, gördüklerini, duyduklarını taklit ederler. Müzikal çalışmalarına birinci adımlarını aileleriyle birlikte atmış olurlar.

EBEVEYN-ÇOCUK DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 17.00

AKM, 20 Mayıs tarihinde düzenlediği ebeveyn çocuk dans atölyesiyle, ailelere keyif dolu bir tecrübe yaşatacak. 3 -4 yaşlarındaki çocukların ebeveynleri ile birlikte katılacağı atölyede aileler hem eğlenecek hem de dans bilgisi edinecek. Çocukların ebeveynleriyle dans ve ritim hissini yaşayacakları atölye, iştirakçilerin müzik kulaklarının gelişmesine, bedenlerinin düzgün, istikrarlı ve kuvvetli gelişiminin temellerinin atılmasına katkıda bulunacak.

SİHİRLİ MELODİLER ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 14.00

Çocuk Sanat Merkezindeki etkinlikleriyle ağır ilgi gören Atatürk Kültür Merkezi, 20 Mayıs tarihinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solo obua sanatkarı Damla Tunçer ve sinema ve yaratıcı drama eğitmeni Neslihan Öztürk’ün sinema karakterleri ve müzikleri üzerine kurguladıkları müzikli yaratıcı atölye çalışmasına mesken sahipliği yapıyor. 7 -11 yaş aralığındaki çocuklara özel düzenlenen Sihirli Melodiler Atölyesinde minikler diledikleri bir karakteri seçerek onun özelliklerini, eğitmenleri eşliğinde muhakkak bir kurgu üzerinde kendi yaratıcı kanıları ile canlandıracak. Sinemanın müziklerini, ana temayı seslendiren obua çalgısını yakından tanıyacak. Sinemadaki karakterler ile müziği ilişkilendirebilecek, aktifliğin dinamik ritmi içerisinde eğlenerek öğrenme ile yaratıcı taraflarını keşfedecekleri eşsiz bir tecrübe elde edecekler.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 20 MAYIS // 15.00

Yaratıcılığı dışa vurmanın en hoş yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde 7-12 yaş aralığındaki çocuklar, tanınan müzikler eşliğinde daima birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, birebir vakitte vücut uyumları ve ritim hisleri da gelişiyor.

 

SERAMİK BOYAMA ATÖLYESİ // 21 MAYIS// 15.00

4 -6  yaş aralığındaki minikler AKM’de seramikle tanışıyor. Çanakkale Seramik’in “İyi Bak Dünyana” vizyonuyla miniklere sürdürülebilirlik konusunda şuur kazandıracak olan Seramik Boyama atölyesi, miniklere atık seramikleri tekrar dönüştürmeyi ve hayata kazandırmayı öğretecek. Atık seramikleri hayal güçlerini kullanarak kendi seramiklerini tasarlayacak olan minikler, sürdürülebilirliği tecrübeyle öğrenme fırsatı yakalayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN SERAMİK BOYAMA ATÖLYESİ // 21 MAYIS// 15.00, 14.00

7 – 11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik düzenlenen Seramik Boyama atölyesinde çocuklar,
 sürdürülebilir geleceğin inşası için tasarım sürecinden başlayarak tüm üretim süreçlerinde “İyi Bak Dünyana” vizyonuyla hareket eden Çanakkale Seramik ile, artık seramikleri yine kıymetlendirecek. Atık materyallerin geri dönüşüm ile yine kullanıma kazandırılmasını, zenginliğini keşfetme seyahatine çıkacak olan çocuklar, sürdürülebilir sağlıklı bir dünya konusunda bilinçlenecekler. Çocukları kullan-at ideolojisinden uzaklaştırmak gayesiyle düzenlenen düzenlenen bilinçlendirme atölyelerinde, çocukların hayal güçlerini kullanarak seramik karolardan kendi seramiklerini tasarlama imkanı sunuluyor.

MÜZİKLİ TÜRKİYE YOLCULUĞU// 21 MAYIS // 12.00, 13.00

6-10 yaş aralığındaki çocuklar “Müzikli Türkiye Yolculuğu” aktifliğiyle AKM’de heyecanlı maceralar eşliğinde Türkiye’nin bölgelerini keşfedecekleri cümbüş dolu bir aktiflikle buluşuyor. 50 dakikalık 4 atölyeden oluşan atölyelerde çocukları bölgelerimizin fizikî özelliklerini, tarihini, mutfağını, gelenek göreneklerini ve türkülerini keşfetmelerini sağlayan bir tecrübe bekliyor. Keşifler boyunca o bölgeye ilişkin yaş kümesine uygun ve çocukların sevebilecekleri türküleri de dinledikleri ve darbukalar ile eşlik ettikleri atölyede, öykü anlatıcılığı ile çocuklara canlandırmalı çalışmalar da yaptırılıyor. O bölgeye ilişkin maceraları dinlerken çocuklar bölgeye ilişkin en az bir türküyü öğrenmiş ve darbukalarla türküye eşlik ederek ulusal müziğimizle ilgili repertuvarlarını geliştirme fırsatı yakalıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN UKULELE ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 13.00
 AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, müziksever minikleri yepisyeni bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen 7 – 11 yaş aralığındaki çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı daima birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede orijinal bir müzikle tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, tıpkı vakitte geniş bir ukulele repertuvarına da hakim oluyor.

DON KİŞOT’UN MACERASI // 21 MAYIS //16.00

Çocuklar AKM’de Miguel de Cervantes’in en sevilen yapıtı Don Kişot’la tanışıyor. 21 Mayıs Pazar günü AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Don Kişot’un Macerası atölyesinde, çocuklara Don Kişot isimli bale yapıtı kısaca anlatılacak. Minikler, geri dönüştürülebilen gereçler ile hazırlayacakları Don Kişot, yel değirmeni ve at maketleriyle balenin konusu pekiştirecek. Derste yapılan çalışmalar günün anısı olarak öğrencilere armağan edilecek.

KAMERA ÖNÜ OYUNCULUK ATÖLYESİ // 21 MAYIS // 13.00

AKM’nin 8 -13 yaş aralığındaki minik ziyaretçileri için Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi ile orijinal bir tecrübe sunuyor.   Yönetmen/Senarist/Oyuncu Nursen Köreken’in geliştirdiği sistemle hazırlanmış kamera önü oyunculuk atölyesinde çocuklar kamera karşısında rol oynama tecrübesi eğlenerek deneyimleyecekler. Daha evvel kamera ile karşılaşmamış ya da kamera karşısında özgüven kazanmak isteyen minik ziyaretçilerin eğitimi yaratıcı drama ile eğitimleriyle başlayacak. Çocukların doğaçlama marifetleri üzerinde çalışarak hayal güçlerini geliştirmelerini destekleyen atölyede, çeşitli monologlar üzerine çalışılarak sahnede doğallık, konsantrasyon ve gevşeme üzerine karaktere girme, rolünü tanıma ve tanımlama hakkında bilgi ve tecrübe sunulacak.

KENDİ EKİBİ KENDİM TASARLIYORUM // 21 MAYIS // 17.00
 AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Kendi Kadrosu Kendim Tasarlıyorum atölyesi ile çocuklar çeşitli boncukları kullanarak kolye yahut bileklik imalini deneyimleyecekler. Sokak hayvanlarına dayanak gayesiyle geliştirilen # hermamabirnota projesi kapsamında atölyenin eğitmenliğini Nurgül Kocatürk istekli olarak üstleniyor.

EBEVEYN-ÇOCUK DRAMA ATÖLYESİ// 21 MAYIS // 17.00

Atatürk Kültür Merkezi, çocuklara hem arkadaşları hem de ebeveynleri ile eğlenip, öğrenecekleri Ebeveyn Çocuk Drama Atölyesi’ni sunuyor. 21 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek atölyede çocukları, anne ve babaları ile keyifli vakit geçirecekleri, birlikte oyun oynayacakları, eğlenirken birbirlerini anlayacakları ve oyun arkadaşı olabilecekleri bir tecrübe bekliyor. Velilerin çocukları ile birlikte yaratıcı drama aktiflikleri yapıp çocukluklarına dönecekleri, çocukların ise doğaçlamalar ile hayal güçlerini geliştirebilecekleri hareket, vücut, mimik, irtibat marifetleri, ve sahne çalışmalarının yer aldığı atölye çocuk sanatseverleri bekliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atatürk Kültür Merkezinde Bu Hafta ( 15 – 21 Mayıs)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!