Kaleseramik’in halka arzına 2 milyonu aşkın başvuru geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye seramik kesiminin önderi Kaleseramik’in halka arzı kapsamında, 20-21 Temmuz 2023 tarihlerinde Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen talep toplama sürecine yatırımcıların ilgisi ağır oldu. Türkiye’nin birinci seramik fabrikası olan ve 66 yıldır yenilikleri ile bölümüne öncülük eden Kaleseramik’in halka arzına kurumsal ve kişisel yatırımcılardan 2 milyonu aşkın müracaat geldi. 

Başarılı talep toplama sürecinin akabinde Kaleseramik, Borsa İstanbul’da 27 Temmuz sabahı düzenlenecek gong merasiminin akabinde #KLSER kodu ile süreç görmeye başlayacak.

Türkiye’nin esaslı sanayi kümelerin Kale Grubu’nun iştiraki Kaleseramik’in halka arz sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. 20-21 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama süreci sonucunda, 109.390.465 TL nominal kıymetli hisselerin halka arzı gerçekleşti. 

Halka arzın tamamı sermaye artışı sistemi ile gerçekleşmiş olup, toplam 109.390.465 TL nominal bedelli hisseler, 25 TL olarak belirlenen halk arz fiyatından satışa sunuldu ve halka arz büyüklüğü 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen halka arzda toplam 2.002.245 adet müracaat ile 365.921.942 adet hisse karşılığı 9 milyar 148 milyon TL talep toplandı.  

Halka arzda; yurt içi ferdî yatırımcılara tahsis edilen hisselerin 2,6 katı, Kale Kümesi çalışanlarına tahsis edilen hisselerin 1,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen hisselerin ise 6,3 katı talep geldi. Toplam halka arz boyutunun ise 3,3 katı talep toplandı. 

Halka arza sunulan hisselerin %1’ine tekabül eden 1.093.905 TL nominal bedeldeki hisseler Kale Kümesi çalışanlarına, %79’una tekabül eden 86.418.467 TL nominal kıymetteki hisseler yurt içi ferdi yatırımcılara ve %20’sine tekabül eden 21.878.093 TL nominal kıymetteki hisseler ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Kaleseramik, 27 Temmuz 2023’te Borsa İstanbul’da düzenlenecek gong merasiminin akabinde #KLSER kodu ile süreç görmeye başlayacak. Kaleseramik’in halka açıklık oranı %21,25 olacak.

Halk arz gelirinin %80’i yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına harcanacak

Halk arz programında önceliğini; mevcut büyüme maksatlarının devamlılığını sağlamak, verimliliği arttırmak ve finansal borçluluğu azaltmak olarak belirleyen Kaleseramik, elde ettiği finansmanın %80’nini yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına ayırdı. Bu kapsamda halka arz gelirinin sermaye artırımına ait masraflar düşüldükten sonra kalan net fiyatının %50’si Slab – Sinterflex yatırımı, %15’i sürdürülebilirlik yatırımı, %6’sı yurt dışı yatırımı, %5’i banyo yatırımı ve %4’ü de frit yatırımına harcanacak. Kaleseramik, gelirin geriye kalan %20’lik kısmı ile de kredi kapaması yapacak.

“Kale’nin Amiral Gemisi Halka Açılıyor”

Kale Holding CFO’su ve Kaleseramik İdare Konseyi Üyesi Haluk Alperat, Kale Grubu’nun ikinci başarılı halka arzı için şunları söyledi:

“Grup olarak birinci halka arzımızı Mayıs 2021’de Kalekim ile gerçekleştirdik. Piyasalara verdiğimiz kelamları tutmamız ve istikrarlı büyümemizin sonucunda kısa denilebilecek bir müddette pay fiyatımız 14,75’ten 75 TL’ye kadar ulaştı. Artık ise Kümemiz ’un Amiral Gemisi, dalının lideri Kaleseramik’i halka arz etmenin gururunu yaşıyoruz. 

Türkiye’de seramik kesimine 66 yıldır öncülük eden, bu topraklarda üreten, kazandığını yeniden bu toprakların insanı ile paylaşan Kaleseramik’in halka arzına ilgi gösteren tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.”

“Yatırımcılarımızla birlikte 66 yıldır süren yolcuğumuza yeni muvaffakiyetler ekleyeceğiz”

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, yatırımcıların gösterdikleri ilgiden şad olduklarını belirterek, şunları söyledi: 

“Kaleseramik, bünyesinde güçlü ve itibarlı markaların bulunduğu Türkiye’nin en büyük ve esaslı şirketlerinden bir adedidir. Ardında Kale Kümesi üzere ülkemizin endüstrisine öncülük eden büyük bir aile var. Münasebetiyle yatırımcılarımızın şirketimize gösterdikleri ilgiyi de Kaleseramik şirketinin gücüne ve potansiyeline duydukları inancın bir göstergesi olarak görüyoruz. Onları itimadını boşa çıkartmayacak adımlarla daima birlikte Kaleseramik’in global bir şirket olma seyahatini daha ileri taşımak için çalışacağız. Bu büyüme seyahatimizde; odağımızda her vakit hayata mana katan etraf dostu yenilikçi ve inovatif eserlerimizin yanı sıra dijitalleşme, inovasyon ve sürdürülebilirlik yatırımları olacak. Yatırımcılarımızdan aldığımız güç ve inançla 66 yıldır muvaffakiyetle sürdürdüğümüz seramik karo üretimindeki seyahatimize yeni muvaffakiyet halkaları ekleyeceğiz.  Başarıyla gerçekleşen talep toplama sürecinin akabinde paylarımızı borsada süreç görmeye başlatacak gong merasiminin, hoş bir tesadüf ile 66. Kuruluş Yıldönümümüz ve Seramik Bayramı’nı kutlayacağımız 27 Temmuz’a denk gelmesi de bizim için başka ve özel bir mana taşıyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında; şirketimize, kümemize ve ülkemize yaraşır yeni ve hoş başarılara imza atmaya, Çanakkale ruhuyla çalışmaya devam edeceğiz.”

KALE KÜMESİ VE KALESERAMİK HAKKINDA:

Dr. (h.c.) İbrahim Bodur tarafından 1957 yılında Türkiye’nin birinci seramik karo üretim tesisi olan Çanakkale Seramik Fabrikaları ile temelleri atılan Kale Kümesi, bugün 18 şirketi ve 5 bini aşkın çalışanıyla seramik bölümünün yanı sıra yapı kimyasalları, lojistik ve havacılık sanayi üzere farklı bölümlerde muvaffakiyetle faaliyet gösteriyor.

Kale Grubu’nun lokomotif şirketi pozisyonundaki Kaleseramik ise, Çanakkale Seramik ismi altında 1957 yılında birinci seramik karo fabrikasını kurarak, üretime başladı. 1972 yılında kurulan yer karosu üreticisi Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. ile 2000 yılında tek çatı altında birleşen şirket, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. ismi ile hala yoluna devam ediyor.

GFK’nın 2023 datalarına nazaran; Türkiye karo pazarında yüzde 22,6’lık hisse ile pazar önderi olmasının yanında; Avrupa’nın 5’inci, dünyanın ise en büyük 18’inci üreticisi pozisyonunda bulunuyor. Kaleseramik; halihazırda Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kale Banyo, Kalesinterflex, Edilcuoghi Edilgres, Atölye Kale ve T-One üzere her biri alanında itibarlı markaları ile faaliyetlerini sürdürüyor. 

Çanakkale Çan ve Semedeli, Yozgat Yerköy ile Balıkesir Bandırma’daki fabrikalarında üretimini devam ettiren Kaleseramik’in 2022 sonu itibariyle faal üretim kapasitesi, mevcut eser gamında 56 milyon m2, vitrifiyede 1.14 milyon adet ve banyo mobilyada ise 84 bin modül olarak gerçekleşti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kaleseramik’in halka arzına 2 milyonu aşkın başvuru geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!