1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Borsa İstanbul’da gong Kaleseramik için çaldı

Borsa İstanbul’da gong Kaleseramik için çaldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye seramik dalının başkanı Kaleseramik, halka arz sürecini muvaffakiyetle tamamlayarak, Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen talep toplama sürecinde Kaleseramik, 25 TL halk arz fiyatı üzerinden satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal kıymetli hisseleri için 2 milyonun üzerinde yatırımcıdan talep aldı. 

Seramiğin Kale’si Kaleseramik, Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü Borsa İstanbul’da düzenlenen gong merasiminin akabinde #KLSER kodu ile süreç görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da gong, Kale Grubu’nun lokomotif şirketi ve Türkiye’nin birinci seramik fabrikası Kaleseramik için çaldı. Halka arz programı kapsamında şirketin, 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde mevcut çıkarılmış sermayesi 514.778.660 TL’ye çıkarıldı ve artırılmış ölçü olan 109.390.465 TL nominal bedelli hisseleri ise, 25 TL sabit fiyat tekniği ile halka arz edildi. Halka arz ile birlikte Kaleseramik’in çıkarılmış sermayesinin %21,25’lik kısmı halka arz edilirken, halk arz net büyüklüğü ise toplamda 2 milyar 735 milyon TL oldu. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen başarılı talep toplama sürecinde, şirketin satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal kıymetli hisseleri için 2.002.245 yatırımcıdan talep geldi. 

Kaleseramik’in halka arz programının son evresi olan gong merasimi ise, hoş bir tesadüf ile Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü, Borsa İstanbul’da düzenlendi. Törende; kurumsal sinema gösterimin akabinde geri sayım başladı ve kürsüde vurulan gong ile birlikte Kaleseramik, #KLSER kodu ile Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı.

Törene Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kale Kümesi Finans Lider Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Kaleseramik Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Cemşit Baylan, Ak Yatırım Menkul Bedeller A.Ş. Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, Yapı Kredi Yatırım Menkul Pahalar A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ile davetliler katıldı. Kale Kümesi İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ise merasime Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Büyük Milet Meclisi Lideri Numan Kurtulmuş’un teşrifleri ile Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen Seramik Bayramı kutlamalarından görüntü konferans aracılığıyla katıldı. 

“Yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacak“

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun merasimde şunları söyledi: 

“Kaleseramik’in bugün süreç görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen halka arz merasimine, Borsamıza beğenilen geldiniz. Kaleseramik’in süreç görmeye başladığı bugünün, birebir vakitte Kaleseramik’in kuruluş yıldönümü olması nedeniyle şirketin pahalı yöneticilerini tebrik ediyorum. Kuruluşundan bugüne kadar şirkete emeği geçen herkesi, başta Merhum İbrahim Bodur Beyefendi olmak üzere hayırla yad ediyorum. Kaleseramik, ülkemizin kıymetli sanayi şirketlerindendir. Kesiminin kurucusu, pazarının önderi, dünyanın önde gelen seramik üreticilerindendir.

Şirket yaklaşık 2,7 milyar TL fiyatındaki halka arz geliriyle ve 2 milyona yakın yatırımcıya ulaşarak çok başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu halka arzdan elde edilen gelir, yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacaktır. Ülkemizin bu türlü esaslı sanayi şirketlerini Borsamızda görmek bizi gururlandırmakta ve ülkemizin tüm sanayi şirketlerine hoş bir örnek oluşturmaktadır. Bu vesileyle bir defa daha, şirketlerimizi büyümeleri için gereksinim duydukları finansmanı, sermaye piyasaları yoluyla sağlamak üzere Borsamıza davet ediyorum. Bu halka arzda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Yıldız Pazar’da süreç görmeye başlayan Kaleseramik’e Borsamız ailesine güzel geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza güzel olmasını diliyorum”.

“Kale Grubu’nun birinci kurulan şirketi yatırımcılarla buluşuyor”

Bugün, Kale Kümesi için çok özel bir heyecan yaşadıklarına vurgu yapan Kale Kümesi İdare Şurası Lideri ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Hem Kümemizin kuruluşunun 66. Yıldönümünü ve klasik Seramik Bayramımızı kutluyoruz. Hem de 66 yıl evvel, merhum kurucumuz İbrahim Bodur tarafından birinci kurulan şirketimiz olan ve Kümemizin nüvesini oluşturan Kaleseramik’in yatırımcılarla buluşmasına tanıklık ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana dalın ve ülkemizin muhtaçlıkları doğrultusunda eser gamını daima genişletiyor, pazara yenilikçi, sürdürülebilir eserler sunuyor. Bugün Kaleseramik, yalnızca Türkiye’de değil 86 ülkeye ihracat gerçekleştiren global arenada bilinen, öne çıkan bir şirket pozisyonunda. Kaleseramik, son üç yılda kabaca dört kat artan bir performans gösterdi. Bu pozisyonunu ve performansını daha da geliştirmek için, bu yıl Kaleseramik özelinde 50 milyon doları aşan yatırım planladık. Bugün de gong törenimizle, Kaleseramik’in argümanlı küresel amaçlara yürüyüşü için çok değerli bir adım atıyor ve bu yatırımlarımıza kaynak oluşturacak şirketimizin bir kısım hisselerinin halka arzını gerçekleştiriyoruz. Halka arzın gerek Kümemiz gerekse teveccüh gösterecek yatırımcılar için iyi olmasını diliyorum.” 

Kaleseramik’in halka arz büyüklüğü 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleşti”

Kale Grubu’nun birinci şirketi, seramik kesiminin Türkiye ve dünyadaki esaslı, büyük ve güçlü şirketlerinden Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdikleri halka arzını muvaffakiyetle geride bıraktıklarına vurgu yapan Kale Kümesi Finans Lider Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, şöyle konuştu:  

“Kale Grubu’nun birinci şirketi, kuruluş nüvesini oluşturan, Türkiye ve dünyada seramik kesiminin en kıymetli şirketlerinden Kaleseramik’in Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlamasını temsil eden gong törenimize bedelli iştirakleriniz için teşekkür ediyorum. Bundan çok değil yaklaşık 2 yıl evvel, kesiminin başkanı ve ülkemizin alanındaki çok kıymetli bir kıymeti pozisyonundaki Kalekim’in halka arzını gerçekleştirmiştik. Kalekim’de hem halka arz, hem bugüne kadarki şirket performansı ve buna paralel olarak pay performansı çok başarılı gerçekleşti. 

Şimdi ise Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz halka arzını muvaffakiyetle geride bırakmış bulunuyoruz. Halka arzda, 2 milyonun üzerinde müracaat oldu ve 9 milyar TL’yi aşan talep topladık. Talep dağılımına baktığımızda hem kişisel, hem kurumsal yatırımcılardan ve hem de Kale Kümesi çalışanlarından, ayrılan hissenin çok üzerinde bir talep geldiğini görüyoruz.  Bu vesile ile hem ferdî, hem kurumsal yatırımcılara ve hem de Kale Kümesi çalışanlarına, bizlere gösterdikleri ilgi ve taleplerinden ötürü teşekkür ediyoruz.  

Bize gösterilen bu ağır ilgi; imza attığımız muvaffakiyetleri ve bulunduğumuz noktanın pahasını teyit etmesi açısından da bizler için çok gurur verici. Halka arz büyüklüğümüzü toplamda net 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Halka arz gelirimiz ile önceliğimiz, mevcut büyüme amaçlarımızın devamlılığını sağlayacak yatırımlarımız ile birlikte sürdürülebilirlik ve güç tasarrufu üzere alanlarda yatırım yapmak olacak. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çıktığımız bu yeni seyahatte şirketimize yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza da bir defa daha teşekkür ediyor, onlarla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.”

“2023 yılında 1 milyar 282 milyon TL’lik yurt içi yatırım planlıyoruz”

“Kaleseramik olarak, bu çok özel bir günde yeni bir başlangıcın birinci adımını atıyoruz. Bugün, Kümemizin 66. Kuruluş Yıldönümü ve tıpkı vakitte Seramik Bayramı olarak kutladığımız bir gün. Böylesine manalı bir günde bu özel seyahate başlıyor olmak, bizler için gurur ve memnunluğu da kapsayan çok özel bir duyguyu söz ediyor. Bu nedenle öncelikle bize halka arz büyüklüğümüzün çok ötesinde teveccüh gösteren yatırımcılarımız başta olmak üzere bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş ise, şöyle devam etti: 

“Seramik kesiminin öncü şirketi Kaleseramik olarak, 66 yıllık istikrarlı gelişimimize aralıksız devam ettik ve son üç yılda yaklaşık dört kat artan bir performans sergiledik. Bu başarımızda ivme yaratan en değerli faktörlerden biri ise hiç elbet, gerçekleştirdiğimiz geleceğe dönük yatırımlardır ve hala devam ediyoruz. 

Bugün ise, bu başarıyı daha ileri taşımak, global seramik pazarındaki aktif oyuncu kimliğimizi daha da güçlendirmek ismine şirketimizi halka açıyoruz. Yeni hissedarlarımızla, hoş ve güçlü maksatlara, daha büyük kaç başarılara yanlışsız kıymetli bir adım atıyoruz. Şirketimize, yatırımcılarımıza ve ülkemize güzel, uğurlu olmasını diliyorum.”

Gong merasimi. armağan takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Borsa İstanbul’da gong Kaleseramik için çaldı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!