Aksa Enerji 2023’ün İkinci Çeyreğinde Global Yatırımları ile Yurtdışı FAVÖK Oranını Yüzde 5 Artırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin halka açık en büyük küresel elektrik üreticisi Aksa Güç, sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda yaptığı küresel yatırımları ile birlikte 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurtdışı FAVÖK oranını bir evvelki yıla göre yüzde 5 artırdı.

Aksa Güç, 2023 yılının ikinci üç ayına ilişkin konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 8 ülkede 12 santral yatırımıyla faaliyet gösteren Aksa Güç, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurt dışı faaliyetleri ve yatırımlarının katkısıyla elde ettiği döviz bazlı gelirleriyle yurtdışı FAVÖK’ünü geçtiğimiz yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 5 artırdı ve 1,659 milyon TL mertebesine taşıdı. Sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda yaptığı küresel yatırımlarıyla Türkiye, KKTC ve Özbekistan’dan sonra Gana, Madagaskar ve Mali’de kısa müddette kurup devreye aldığı güç santralleriyle gücünü artıran Aksa Güç, güç muhtaçlığı olan tüm coğrafyalarda yeni yatırım projelerini ve küresel hizmet ağını daha da genişletmeyi hedefliyor. 

Yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü yatırımlarını hızlandıran Aksa Güç 2023 yılı ikinci çeyrekte 14,183 milyon TL ciro elde etti. Güvenilir operasyonlarıyla ve artan yurtdışı yatırımlarıyla net finansal borcunun FAVÖK’e oranı ise 1,59 çarpan düzeyinde yer aldı. 

TÜRKİYE İLE KKTC ORTASINDA GÜÇ KÖPRÜSÜ KURACAK

Aksa Güç ikinci çeyrekte, “Kurumsallaşma, Küreselleşme ve Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejik yaklaşımıyla yurt dışı yatırımlarına devam etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 20 yıldır güç gereksiniminin yarısını karşıladığı Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali ile Kuzey Kıbrıs halkına güç veren Aksa Güç, imzaladığı 15 yıllık dolar bazlı yeni kontratla Türkiye ile KKTC ortasına enterkonnekte denizaltı kablosuyla güç köprüsü kuracak. Tıpkı vakitte KKTC halkının kesintisiz güç erişimine katkı sağlamak hedefiyle Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’nde 35 megavat kapasite artışı gerçekleştirerek, adadaki konseyi gücünü 188 megavat düzeyine taşıyacak.

DEPOLANABİLİR RÜZGÂR VE GÜNEŞ PROJELERİ İÇİN ÖN LİSANSLARI 561,04 MW DÜZEYİNE ULAŞTI

Aksa Güç “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi kapsamında üretim portföyündeki kaynak çeşitliliğini de artırıyor. Yenilenebilir güç teknolojilerine daha fazla yatırım yapan şirket ikinci çeyrekte Afyonkarahisar’da 110,76 MW depolamalı rüzgâr güç santrali, Eskişehir’de 50 MW depolamalı güneş güç santrali olmak üzere toplam 160,76 MW şurası güçte kurulumuna dair ön lisans alarak faaliyetlerini çeşitlendirdi. Balıkesir’de 118,04 MW depolamalı rüzgâr santrali kurulumuna dair almış olduğu yeni ön lisans ile birlikte Türkiye’de toplam heyetim ön lisansı 561,04 MW seviyesine ulaştı. 

Türkiye dahil olmak üzere global ölçekte yenilenebilir güç ve güç dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettiklerini belirten Aksa Güç İdare Konseyi Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Yararı, “Kurumsallaşma, Küreselleşme ve Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” üç temel stratejimiz doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışına yaptığımız yeni yatırımlarla birlikte orta ve uzun vadeli stratejik amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz. Aksa Güç 2030 amaçlarımız kapsamında mevcut ve yeni coğrafik bölgelerdeki uzun soluklu ve yenilikçi projeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye ile KKTC ortasında enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu ile kurmayı planladığımız güç köprüsü bu bağlamda yenilikçi bir adım olacak. Birebir vakitte santralde kapasite artışı gerçekleştirerek, adadaki konseyi gücümüzü 188 megavat düzeyine taşıyacağız. “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” ana stratejimiz doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı rüzgar ve güneş gücü öncelikli yenilenebilir güç teknolojilerine yatırım fırsatlarını her daim kıymetlendiriyoruz. Depolamalı yenilenebilir toplam suram ön lisans kapasitemiz 561,04 MW oldu. Ülkemizin 2053 “Sıfır Karbon” gayesine ilerlemesine katkı sağlamak ismine, yenilikçi karbon nötr yatırımlar konusunda kıymetli adımlar atıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aksa Enerji 2023’ün İkinci Çeyreğinde Global Yatırımları ile Yurtdışı FAVÖK Oranını Yüzde 5 Artırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!