Ege İhracatçı Birlikleri’nden Eylül Ayında 1,5 Milyar Dolar İhracat

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Eylül ayı ihracatı yüzde 1 artışla 1 milyar 515 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

 

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri 2023 yılının birinci 9 aylık periyodunda 13 milyar 688 milyon dolarlık ihracata imza atarken, son bir yıllık devirde yüzde 1’lik artışla ihracatını 18 milyar 297 milyon dolara taşıdı.

 

Eylül ayında tarım eserlerinde ihracatını yüzde 1’lik artışla 594 milyon dolara çıkaran EİB üyeleri, sanayi eserleri ihracatında yüzde 4 artışla 835 milyon dolarlık, madencilik dalında ise; 85 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.

 

Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 2023 yılı Eylül ayında ihracatını yüzde 72’lik artışla 51 milyon dolara çıkararak Eylül ayında EİB bünyesinde ihracat artış rekortmeni oldu.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 21 artırarak 232 milyon dolara yükseltirken, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği ortasında liderliğini açık orta sürdürdü.

 

Su eserleri kesiminin lokomotif olduğu Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Eylül ayında 128 milyon dolarlık ihracatı hanesine yazdırdı. 

 

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği, Eylül ayında ihracatta başarılı bir grafik ortaya koyarak ihracatını yüzde 3’lik artışla 114 milyon dolara taşıdı.

 

İstihdamın lokomotifi ve moda sanayisinin temsilcisi Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 111 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.

 

Doğal taş ihracatında Türkiye başkanı olan Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’ye kazandırdığı döviz 85 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Kuru kayısı ve çekirdeksiz kuru üzümde yeni döneme giren, kuru incirde yeni dönem hazırlıklarını sürdüren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 2’lik artışla 82 milyon dolara taşıdı.

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2023 Eylül ayında yüzde 78 milyon dolar döviz geliri elde etti.

 

Türkiye’nin klâsik ihracatçı bölümlerinden Ege Tütün İhracatçıları Birliği 73 milyon dolarlık ihracatı hanesine yazdırırdı. 

 

Kağıt, mobilya ve odundışı orman eserlerini bünyesinde barındıran Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Eylül ayında 71 milyon dolarlık ihracata imza attı.

 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Eylül ayında ihracatını yüzde 75’lik artışla 43 milyon dolara getirmeyi başardı. 

 

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 14 milyon dolar ihracatla Eylül ayını geride bıraktı.

 

Ege Bölgesi ihracatı 2,3 milyar dolar 

 

Eylül ayında Ege Bölgesi’nin ihracatı 2 milyar 338 milyon dolar olurken, İzmir 1 milyar 412 milyon dolarlık ihracat performansıyla Ege Bölgesi ihracatını domine etmeye devam etti. İzmir’deki iki hür bölge İzmir’in ihracatına 267 milyon dolarlık katkı sağladı.

 

Manisa 2023 yılı Eylül ayında ihracatını 469 milyon dolara çıkardı. Denizli’nin ihracatı 383 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Muğla, Eylül ayında 84 milyon dolarlık ihracatla Denizli’nin akabinde yerini alırken, Balıkesir 82 milyon dolarlık, Aydın 79 milyon dolarlık ihracat yaptı.

 

Kütahya 34 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırırken, Afyon hanesine 30 milyon dolarlık ihracat yazdırdı. Uşak ise; 27 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Bu periyotta ihracatçılarımız için en değerli bahis, uygun miktar-vade-faizli yatırım kredisi olmayışı. Yatırım kredisi kaynağı beklentimiz var. Yatırım yapamadığımız takdirde rakiplerimizle bu yarışın içinde kalamayız. Ege Bölgesi tarım kesiminde ihracat başkanı pozisyonda. Kuru meyve, zeytin-zeytinyağı, tütün, yaş meyve zerzevat, meyve zerzevat mamulleri kesimlerindeki ihracatçılarımız bu devirde 1 yıl boyunca işleyip ihraç edecekleri eserlerin hammaddelerini aldıkları bir vakit diliminden geçiyorlar. Bu süreçte tarım ihracatçılarımıza özel uygun vadeli bir kredi programının hayata geçirilmesini istiyoruz. İşlerin sakin, kapasitelerin pek çok bölümde zayıf olduğu yüzde 30’lara düştüğü bu süreçte elektrik ve doğal gaza yapılan artırımlar ihracatçılarımızın maliyet hesaplarını bozacak boyutta. Bu artırımlar ihracattaki kayıpları artıracağı kesin. İhracatçılar olarak güç fiyatlarındaki artışı ihraç fiyatlarımıza yansıtmamız mümkün değil. Maliyet artışları, alım gücündeki azalış, talepte yaşanan düşüş ve yüksek enflasyon bizi bu noktaya getirdi. Finansman maliyetlerimizde faizler yüzde 50 düzeylerine yükseldi. İşletmelerimiz ayakta kalmak için çok büyük uğraş veriyor. Devletimizden uygun vadeli finansman, personellik, güç, hammadde fiyatları konusunda acil takviye bekliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ege İhracatçı Birlikleri’nden Eylül Ayında 1,5 Milyar Dolar İhracat

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!