Şehirler Sanatla Renkleniyor:  Sarının İzi, Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Sergisi Oluyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehirler Sanatla Renkleniyor: 

Sarının İzi, Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Standı Oluyor!

Yenilikçi ve çağdaş yapılaşmanın öncü ismi Türk Ytong, kuruluşunun 60. yılını, eşsiz sanat etkinlikleriyle kutluyor. 01 Aralık Cuma günü Bomontiada’da Türk Ytong İdare Konseyi Lideri Fethi Hinginar, Genel Müdür Tolga Öztoprak, sanatçılar Burak BecerenMeltem Şahin ve Piknik Works’un katıldığı basın toplantısında bir milyon yapıtla Türkiye’ye yayılacak olan “Sarının İzi” projesinin detayları hakkında bilgilendirme yapıldı.

İkonik sarı Ytong ambalajlarının sanatkarlarla yine tasarlanmasıyla İstanbul’dan başlayan ve bir milyon ambalajla tüm kentlere yayılarak Türkiye’nin en büyük açık hava standı olmaya hazırlanan “Sarının İzi”, İstanbul Bomontiada’da mekânsal bir stant olarak da sanatseverlerle buluşuyor. “Sarının İzi” standı ve standa paralel etkinlikler 02-10 Aralık tarihleri ortasında Bomontiada’da fiyatsız olarak takip edilebilir. 

Türkiye’nin başkan gazbeton üreticisi Türk Ytong, özgün bir proje ile bir unsur daha imza atıyor. Kuruluşunun 60. yılında, herkesçe tanınıp sevilen sarı renkli ikonik eser ambalajlarını başarılı genç sanatkarların dokunuşlarıyla birer sanat yapıtına dönüştüren Türk Ytong, nitelikli hayat alanlarından aldığı ilhamla sanatı tüm kentlere yayıyor. Türkiye’nin en büyük açık hava standı olacak “Sarının İzi”, yaratıcılığı kent hayatıyla birleştirerek Türk Ytong’un 60. yılını kent, mimarlık ve sanat ekseninde kutluyor.

Sanat yapıtlarının basılı olduğu 120 bin adet Ytong ambalajı Kasım ayı ile birlikte İstanbul başta olmak üzere Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Yalova, Sakarya, Tekirdağ’dan başlayarak kentlere yayıldı. Bir ay içinde yüzlerce şantiyeye ve satış noktasına ulaşan yapıtların, önümüzdeki yıl içinde bir milyon adede erişip Türkiye’ye dağılması hedefleniyor. Eserlerin taşındığı araçlar, satış noktaları ve şantiyeler de düşünüldüğünde Türkiye’nin her noktasına yayılacak Sarının İzi alanında bir birinci olma özelliğini de taşıyor. Sanatçılar Burak BecerenMeltem Şahin ve Piknik Works’ün yapıtlarının yer aldığı sarı Ytong ambalajları bulundukları her yeri sanatın estetiğini, yaratıcılığını kent hayatıyla birleştirerek renklendiriyor. İçinde birçok kültür ve sanat aktifliğini barındıran Sarının İzi projesi dört evreden oluşuyor. Hazırlık evresi bir yıldan fazla süren ve farklı disiplinlerden 20 kişilik grubun dayanağıyla ilerleyen projenin kreatif kurgusu tasarım ve sanat platformu Mercado tarafından yönetiliyor. 

Sergi 02 Aralık’ta başlayacak 10 Aralık’a kadar devam edecek    

İllüstratör Burak Beceren, sanatçı Meltem Şahin ve çok taraflı tasarım stüdyosu Piknik Works’ün çalışmalarının ikonik Ytong ambalajlarının üzerine basılmasıyla başlayan proje 02 Aralık’tan itibaren Bomontiada’da mekânsal bir stant tecrübesine dönüşerek ziyaretçilerle buluşacak.  02 -10 Aralık tarihleri ortasında sanatkarların yapıtlarının birbiriyle, gereçle ve izleyiciyle diyaloğa gireceği bu alan, Ytong’un yer yaratmak konusunda temel aldığı kıymetlere referans veriyor. Yaşayan bir yer olarak kurgulanan bu tecrübe alanı, standa paralel çeşitli konuşma ve atölye çalışmalarına da mesken sahipliği yapacak.

Mekan Yaratmanın Ötesinde: Sarının İzi

Çizimlerinde tekrar eden sekanslarla güçlü ve inançlı bir görsel ritim yaratan Burak Beceren; beşere ve tabiata has dataları hisler üzerinden yorumlayarak etraf dostu ve sıcak başlıklarını ele alan Meltem Şahin; hafif ve uyumlu bir anlatının peşinde yer ve çizim ortasında eğlenceli bir cihan yaratan Piknik Works, bu çalışmada bir yerin mana biriktiren alanlara dönüşümünü yorumluyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında dünyanın en büyük Ytong üreticisi olduk 

Türk Ytong İdare Şurası Lideri Fethi Hinginar yaptığı konuşmada şunları söyledi: “60 yıl boyunca Türk yapı kesimine sunduğumuz çok istikametli katkılar, üstün kalitede materyal ve hizmetler, vazgeçmediğimiz pahalar bizi dünya liderliği düzeyine getirdi. Övünçle belirtmeliyim ki bugün bölümünün en güçlü firması olan Türk Ytong, dünyanın en büyük üreticisi pozisyonundadır. Ulaştığımız üretim gücü ve potansiyelimiz ile gurur duyuyoruz. Geldiğimiz noktada Türkiye’de yenilikçi ve çağdaş yapılaşmanın öncüsü olarak kabul görüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılının 60’ında çağdaşlaşma yolunda atılan adımların, yükselen yapıların içinde yer alıyoruz, tercih ediliyoruz. Türkiye’ye bıraktığımız izleri, sahip olduğumuz yaratıcı, yenilikçi ruhtan aldığımız ilhamı sanatla anlatmak, kutlamak için buradayız. 60. Yılımızda kesimimizde bir unsur imza atıyoruz ve “Sarının İzi” ile Türkiye’de eserlerimizin ulaştığı her noktada sanatı ve Ytong’un kıymetlerini sergiliyoruz. Kentlere, yapılara görsel bir iz bırakmanın ötesinde sanatı bu noktalara taşıyarak eşsiz bir projeye imza atıyoruz. Genç, başarılı, yetenekli sanatçı dostlarımızla birlikte bu yaratıcı projeye imza atmaktan, sanattan aldığımız gücü ve hoşluğu kentlere yaymaktan ve sizlerle birlikte 60. Yılımızı kutlamaktan ötürü çok memnunuz.”

Depremden etkilenen mimarlık öğrencilerine 60. Yıl Bursu 

Fethi Hinginar Türk Ytong olarak her vakit mimarlık ortamına ve eğitime dayanak verdiklerini, eğitimi kendileri için bir toplumsal sorumluluk alanı olarak gördüklerini paylaşarak özel bir burs programını da hayata geçirmeye karar verdiklerini açıkladı. 06 Şubat’ta yaşanan zelzelenin herkesin üzerinde derin bir tesir bıraktığını paylaşan Hinginar, zelzelenin yaşandığı günden itibaren kurum ve kurum çalışanları olarak bölgeye olan takviyelerine devam ettiklerini söyledi. Türk Ytong olarak sarsıntıdan etkilenen 60 mimarlık öğrencisine 4 yıl boyunca eğitim bursu vereceklerini paylaştı.   

Bir yılı aşan ihtimamlı ve titiz bir çalışmanın sonucu

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, Ytong’un Türkiye’de çok güçlü bir marka algısına sahip olduğunu paylaştı. Sarı renk ile özdeşleşen Ytong markasının yaratıcı sanat yapıtlarıyla kentin her noktasında yer almasını ve kent kültürüne paha katmasını fakat başkan bir markanın yapabileceğinin altını çizdi. Tolga Öztoprak şunları söyledi “60. yılımızı yaratıcı ve gözü pek bir çalışmayla kutlamak istedik. Bir yılı aşkın bir müddette farklı disiplinlerden 20 kişilik bir grup ile çalıştık. Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesini de göz önüne alarak bir yılı aşan ihtimamlı ve titiz bir çalışmanın sonucunda “Sarının İzi” projesini hayata geçirdik. Yalnızca büyük kentleri değil Türkiye’de ulaşabileceğimiz her yeri hedefledik. Bir yıl içinde bir milyon adet ambalajlı eser ile Türkiye’nin en büyük açık hava standına imza atacağız. Bomontiada’da 10 gün boyunca tüm sanatseverlere açık bir stant düzenliyoruz. Stant kapsamında üç farklı konuşma başlığı altında alanında uzman isimlerle panel düzenleyerek sanatseverlere, akademisyenlere, öğrencilere, dal profesyonellerine ulaşacağız. Tüm bu süreçleri “Sarının İzi” isimli bir kitap haline getireceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şehirler Sanatla Renkleniyor:  Sarının İzi, Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Sergisi Oluyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!