Yeşilay Danışmanlık Merkezi Atölye Sergileri başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşilay’ın YEDAM Atölye stantları başladı. Ankara, Edirne, Diyarbakır, Samsun, Antalya, Burdur, Çorum, Isparta, Ağrı, Batman, Afyonkarahisar, Yozgat ve Konya illerinde organize edilen YEDAM Atölye Stant çalışmalarında alkol, tütün, husus, kumar ve teknoloji bağımlısı olup tedavisi devam eden danışanların yaptıkları tuval, seramik ve ahşap boyama üzere çalışmalar ziyaretçilerle buluştu. YEDAM Atölye sergileri Adana, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tekirdağ ve Tokat vilayetlerinde de devam edecek.

Tamamı bağımlılık alanında çalışan uzman psikolog ve toplumsal hizmet uzmanlarından oluşan takımıyla bağımlı bireylere ve bağımlı bireylerin yakınlarına fiyatsız ruhsal ve toplumsal dayanak hizmeti veren YEDAM’larda, psikososyal takviye hizmetlerinin yanı sıra atölye çalışmaları da yürütülüyor.

YEDAM Atölyelerinde, danışanların ilgi ve yeteneklerine nazaran fotoğraf, el sanatları, mutfak, spor, grafik tasarım ve bitki yetiştiriciliği üzere alanlarda eğitimler veriliyor. Bu eğitimler sayesinde, danışanların boş vakitlerini değerlendirmeyi, ruhsal sıkıntılarını azaltmayı, mesleksel marifetler kazanmayı öğrenmesi ve tekrar bağımlılığa dönme riskinin azaltılması hedefleniyor. 

YEDAM Atölye Stantları 7 Ocak’ta Samsun ve Diyarbakır’da, 11 Ocak’ta Ağrı’da, 13 Ocak’ta Çorum ve Konya’da, 12-13 Ocak’ta Afyon’da, 15 Ocak’ta Burdur’da, 15-16 Ocak’ta Antalya’da, 16 Ocak’ta Yozgat’ta,17 Ocak’ta Isparta’da, 20 Ocak’ta Mersin’de, 25 Ocak’ta Edirne’de ve 25-26-27 Ocak’ta Ankara’da yapıldı. Stantlar danışanların motivasyonunu artırırken, dayanak almak isteyen bireyler tarafından da ağır ilgi gördü.

 

“Sergilerimizde, danışanların yapıtları sanatseverlerle buluşuyor.”

Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, atölye stantları hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Kurulduğu günden bu yana, 1 milyondan fazla davet alan Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimiz, danışanlarımızın bağımlılıkla çabasında yol gösterici oluyor. En az 3 yüz yüze görüşmeye gelmiş olan danışanlarımıza yaptığımız anketlerde, danışan memnuniyet oranını yüzde 91 olarak ölçümlüyoruz. Bağımlılık üzere zorlayıcı bir alanda; bu yüksek memnuniyet oranı hayli umut verici. Atölye çalışmaları, bağımlılıkla gayretimizin kıymetli bir kesimi. YEDAM atölye çalışmaları ile danışanların becerilerini artırmayı, bağımlılığın tekrarlamasını önlemeyi, toplumsal, yaşamsal ve meslek edinme hünerlerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu kıymetli çalışmaları stant ile taçlandırmaya karar verdik ve atölye sergilerimizi gerçekleştirmeye başladık. Atölye stantları, danışanların ürettikleri yapıtları sanatseverlerle buluşturarak onların muvaffakiyetlerini gözler önüne seriyor. Bu stantlar, danışanlarımızın renklerini yine kazanmalarının çok değerli bir göstergesi. Herkesi bağımlılıkla çabaya ve stantlarımıza davet ediyoruz. 

Ocak ayında başlayan YEDAM atölye sergileri Adana, Ankara, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tekirdağ ve Tokat vilayetlerinde gerçekleşecek sergilerle Mart ayına kadar devam edecek. 

 

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan, dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay; insan onurunu ve saygınlığını temel alır. Tüm toplumu ayrım gözetmeden ziyanlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Ulusal ve ahlaki kıymetleri önceler. Ulusal ve milletlerarası seviyede önleyici ve rehabilite edici halk sıhhati ile savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla çaba maksadıyla kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık cinsleri artıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra; tütün, husus, kumar ve teknoloji bağımlılığı uğraş alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 97 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleriyle (YEDAM) bağımlı bireylere ve yakınlarına fiyatsız ayaktan psikososyal takviye hizmeti verilmektedir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunmaktadır. YEDAM’a 115 Müşavere Çizgisi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Türkiye’ye mahsus bir bağımlılık rehabilitasyon sistemi olan her biri 40’ar yataklı Yeşilay Rehabilitasyon Merkezleriyle Bursa ile Diyarbakır’da alkol ve husus bağımlısı bireylere yatarak hizmet verilmektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından ötürü Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Faydalı Cemiyetler” ortasında yer almaktadır. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite İdaresi Vakfı (EFQM) Türkiye Harikalık Ödülü”ne sahiptir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeşilay Danışmanlık Merkezi Atölye Sergileri başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!