1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 203’e ulaştı

Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 203’e ulaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yüzlerce yıldır ihracatçı kimliğiyle öne çıkan Ege Bölgesi, 2023 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan faaliyet vilayetleri ihracat istatistiklerine nazaran 42,6 milyar dolarlık ihracata imza atarken, ithalatı yüzde 2’lik düşüşle 20,9 milyar dolarda kaldı. Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 203 olarak gerçekleşti.

İzmir’in dış ticaret hacmi 36,7 milyar dolar 

İzmir 23 milyar 793 milyon dolarlık ihracatla Ege Bölgesi’nin ihracatını sırtlanırken, İzmir’in ithalatı 12 milyar 928 milyon dolar olarak gerçekleşti. İzmir’in dış ticaret hacmi 36,7 milyar dolara ulaşırken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 184 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye genelinde en çok ihracat yapan 8. vilayet pozisyonundaki Manisa, 2023 yılında 7 milyar 747 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. 3,5 milyar dolarlık ithalatı olan Manisa’nın dış ticareti 11 milyar dolara ulaşırken, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 221’e ulaştı.

Ev dokumacılığının başşehri Denizli, dünyadaki resesyon nedeniyle 2023 yılında ihracat ve ithalatında yara alsa da 4 milyar 25 milyon dolarlık ihracat, 2 milyar 224 milyon dolarlık ithalat performansı ortaya koydu. Denizli’nin dış ticaret hacmi 6 milyar 250 milyon dolar olurken, Denizli her 100 dolarlık ithalatına karşılık 181 dolar ihracat yapma başarısı gösterdi.

Balıkesir’in dış ticaret hacmi 3 milyar doları geçti

Balıkesir, 2 milyar 284 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalatı 725 milyon dolar oldu. Balıkesir’in dış ticaret hacmi 3 milyar doları aşarken, Balıkesir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 305 oldu.

İklimlendirme, Madencilik, Otomotiv Yan Sanayi ve Tarım kesimlerinin ihracatını domine ettiği Aydın 2023 yılını 1 milyar 661 milyon dolarlık ihracat meblağıyla geride bırakırken, birebir yıl 638 milyon dolar ithalat yaptı.

Türkiye genelinde su eserleri kesiminde ihracat şampiyonu olan Muğla Cumhuriyetimizin 100. Yılında 1 milyar 189 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı. İthalatı 465 milyon dolar olan Muğla’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 256 oldu.

2023 yılında 150 milyon dolar ithalat yapan porselen, seramik ihracatının başşehri Kütahya’nın ihracatı 855 milyon dolar olarak kaydedildi. Doğal taşın başşehri Afyonkarahisar 631 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırırken, ithalatı 107,5 milyon dolarda kaldı. Afyon’un ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 590’a ulaştu ve Ege Bölgesi vilayetleri ortasında rekortmen oldu.

Tekstil, halı ve hayvansal mamuller kesiminde ihracatta güçlü bir oyuncu olan Uşak 2023 yılında 431 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalatı 239 milyon dolar, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 180 olarak gerçekleşti. 

Ege Bölgesi’nin ocak ihracatı 3,3 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı faaliyet vilayetlerine nazaran 2024 yılı ocak ayı ihracat sayılarını paylaştı. Buna nazaran Ege Bölgesi’nin ihracatı yüzde 2’lik artışla 3 milyar 240 milyon dolardan 3 milyar 305 milyon dolara ulaştı. 

İzmir, Manisa, Balıkesir, Aydın, Muğla, Kütahya ve Uşak 2023 yılı ocak ayına nazaran ihracatlarını artırırken, Denizli ve Afyonkarahisar 2023 yılı ocak ayı performanslarının gerisinde kaldı.  

İzmir Ege Bölgesi ihracatının yüzde 56’sına imza attı

İzmir, 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracatla Ege Bölgesi ihracatının yüzde 56’lık dilimini tek başına gerçekleştirdi. Manisa 542 milyon dolarlık ihracata imza atarken Ege Bölgesi’nin ihracatının yüzde 16,4’lük dilimini temsil etti.

Denizli, Ege Bölgesi ihracatından yüzde 9,5 hisse alırken ihracat geliri 314,5 milyon dolar oldu. Balıkesir, yüzde 16’lık ihracat artış süratiyle Ege Bölgesi’nde ihracat artış rekortmeni olurken ihracat meblağı 202 milyon doları aştı.

Aydın’ın ihracatı 135,4 milyon dolar olarak kayda alınırken, Muğla’nın ihracatı yüzde 6’lık artışla 107,7 milyon dolar oldu. Kütahya ihracatını yüzde 8’lik artışla 65,5 milyon dolardan 70,5 milyon dolara taşıdı.

Afyonkarahisar’ın ihracatı yüzde 10’luk kayıpla 48 milyon dolardan 43 milyon dolara gerilerken, Uşak’ın ihracatı 39,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Eskinazi; “Ege Bölgesi ihracatçı kimliğini sürdürüyor”

Dünya ekonomilerinde yaşanan resesyon ile Türkiye ekonomisindeki yüksek enflasyon ve düşük kur sarmalının yaşandığı 2023 yılında Ege Bölgesi’nden yapılan 42,6 milyar dolarlık ihracatı büyük muvaffakiyet olarak tanımlayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, ihracat için uygun bir iklim olması halinde Ege Bölgesi’nin ihracatının çok rahatlıkla 50 milyar doları aşabileceğini lisana getirdi.

2022 yılında Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatın 44,5 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Eskinazi, “Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, “İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talep olup kurun değerli bir tesiri yoktur” değerlendirmesinde bulunuyor lakin emek-yoğun dallarımız dünya genelindeki taleplere karşılık veremez noktaya geldik. Türkiye gelir dağılımındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak istiyorsa üretmek ve ihracatını artırmak zorunda. Bugün ülkemizde en varlıklı yüzde 20’lik dilim gelirin yüzde 50’sini alır hale geldi. Orta direk kalmıyor, nüfusumuzun büyük kısmı süratle yoksullaşıyor. Yoksullaşmayı durdurmak için ihracatçı sayımızı, ihracat fiyatımızı ve ortalama ihraç fiyatımızı artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Ege Bölgesi’nin ihracatına projeleriyle istikamet verdiklerinin altını çizen Eskinazi, “2024 yılında sektörel TURQUALITY Projeleri, URGE Projeleri, Fuarlar, Bölüme Ticaret Heyetleri, Alım Heyetleriyle ihracatçılarımızı daha fazla ithalatçıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik, inovasyon, tasarım, ARGE, mesleksel eğitim yoğunlaşacağımız öteki başlıklar olacak. Türkiye Orta Vadeli Programda 2026 yılı sonunda 302,2 milyar dolar ihracat hedefliyor. Ege Bölgesi olarak bu amaca 52 milyar dolarlık katkı sağlamayı hedefliyoruz” diye görüşlerini noktaladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 203’e ulaştı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!