Türk doğal taşlarının Güney Kore’deki şovu başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’nın dört bir tarafında itibarlı projelere imza atan, yıllık 1,5 milyar dolarlık doğal taş ithal eden Güney Kore pazarında büyümek isteyen Türk doğal taş ihracatçıları Güney Kore pazarında büyük bir adım attı. 

Güney Koreli müteahhitlerin yaptığı binalarda Türk doğal taşlarının daha fazla kullanılması için harekete geçen Ege Maden İhracatçıları Birliği, 21-24 Şubat tarihlerinde Seul’de düzenlenecek olan Korea Build Week 2024 KINTEX Fuarı’na 10 firmayla çıkartma yaptı. 

KİNTEX Fuarı’nın birinci günü Güney Koreli mimarlar, iç mimarlar, endüstriyel dizayncılar, müteahhitler ve ithalatçıların yayında dünyanın dört bir tarafından gelen kesim paydaşları Türkiye pavyonuna ağır ilgi gösterdi. 

İhracatta pazarlama faaliyetlerini maraton koşusuna benzeten Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, Türk doğal taş bölümü olarak dünyanın her tarafındaki fuarlarda güçlü bir formda yerlerini aldıklarını, sektörel ticaret heyeti, alım heyeti tertipleriyle ihracatçılarımızla ithalatçıları bir ortaya getirdiklerini lisana getirdi. 

Hedefimiz ihracatta tekrar artışa geçmek ve 2 milyar doları aşmak

“2024 yılına ağır bir tanıtım faaliyetleriyle giriş yaptık” diyen Alimoğlu, “21-25 Ocak 2024 tarihleri ortasında “Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti”mizi başarılı bir halde gerçekleştirdik. Londra Business Design Center’da 6-8 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen Surface Design Show Fuarında yerimizi aldık. Bugün Güney Kore’de KINTEX Fuarı’na Türkiye Ulusal İştirak Tertibini birinci defa düzenliyoruz. 16-19 Mart 2024 tarihlerinde dünyanın en büyük doğal taş ve teknolojileri fuarı olan Xiamen Milletlerarası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda EMİB’in Türkiye Ulusal İştirak Tertibiyle 55 Türk firmamız yerini alacak. 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde dünyanın dört bir tarafından ithalatçıları İzmir’de MARBLE Fuarı’nda ağırlayacağız. Hedefimiz doğal taş ihracatında 2023 yılındaki gerilemeyi durdurmak ve 2024 yılında ihracatımızı 2 milyar doların üzerine taşımak” halinde konuştu. 

EMİB Fuar öncesinde tanıtım çalışmalarını başlattı

Fuarda 4 gün boyunca yeni ticari irtibatlar peşinde koşacak olan Ege Maden İhracatçıları Birliği fuar öncesinde Kore İthalatçılar Birliği, Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Murat Tamer ve Kore Milletlerarası Müteahhitler Birliği’ni ziyaret etti. Türk doğal taşlarının Güney Kore pazarında tanıtım çalışmalarına yeni halkalar ekledi. 

Dünya genelinde Çanakkale Köprüsü’nün ortalarında bulunduğu pek çok büyük projeyi hayata geçiren Samsung ve Hyundai üzere dünya devi müteahhitlik firmalarını bünyesinde bulunduran Kore Milletlerarası Müteahhitler Birliği’yle Türk doğal taş kesiminin süreç hacmini artırmayı hedeflediklerini lisana getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi Efe Nalbantoğlu, EMİB’in 3 bin üyesinin pek çok kıymetli projeye doğal taş tedarikçisi olduğu bilgisini paylaştı. 

Kore Memleketler arası Müteahhitler Birliği’ne, “Üyelerinize kendilerini şaşırtma fırsatı verin. Eser ve hizmet kalitemizden şad kalacaklar” diye seslenen Nalbantoğlu, “Kore’ye ihracatımızı artırmak niyetindeyiz Kore’nin artan doğal taş muhtaçlığını karşılamak istiyoruz. Kore firmalarının yurt dışında yürüttüğü projelerde de eserlerimizin kullanılması için buradayız” dedi.

Sezgin: “Türk taşları bakteri barındırmıyor”

Türk taşlarının bakteri barındırmadığı için bilhassa pastanelerde tezgâh olarak kullanıldığı bilgisini veren EMİB İdare Heyeti Üyesi Reyhan Sezgin, Güney Koreli müteahhitlere, “Türk doğal taşlarımızın projelere uygunluklarını akredite laboratuvarlarda test edebilirsiniz. Sıcaklık, donma, water, absorbation testleri yapılıyor” diye seslendi.

Sezgin kelamlarını şöyle tamamladı; “Hangi taş nerede kullanılır tüm üyelerine özel projelerimizden bahsedebiliriz. Taşlarımız yüksek kaliteli. Güney Kore’nin 1,5 milyar dolarlık doğal taş ithalatından bugüne kadar 7 milyon dolarlık hisse aldık. Maksadımız bu hissesi kısa vadede 100 milyon dolara çıkarmak.” 

Çelikkol: “150 çeşit, 650 renk ve desen zenginliğine sahibiz”

Kore Memleketler arası Müteahhitler Birliği üyesi firmalarla, Ege Maden İhracatçıları Birliği üyeleri ortasında geçmiş periyotta projelerde iş birlikleri yapıldığı bilgisini veren EMİB YK Üyesi Mehmet Hikmet Çelikkol, “Biz Ege Bölgesi ihracatçılarıyız lakin Türkiye’nin her bölgesindeki doğal taşları ihraç ediyoruz. Türkiye’de 150 farklı çeşit, 650 renk ve desende doğal taş skalasına sahibiz. Dünya’da moda olan her taşı sunabilecek güçteyiz. Korea Build Week 2024 KINTEX Fuarı’nda Koreli müteahhitleri Türkiye pavyonumuza bekliyoruz” biçiminde konuştu. 

Kaya; “Koreli müteahhitleri İzmir’e Marble Fuarı’na bekliyoruz”

Doğal taş bölümünde dünyanın en değerli buluşmalarından birisi olan MARBLE İZMİR Memleketler arası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın, 17- 20 Nisan 2024 tarihlerinde kapılarını 29. sefer tüm dünyaya açacağı bilgisini veren EMİB İdare Heyeti Üyesi Halilullah Kaya, Kore Memleketler arası Müteahhitler Birliği üyesi firmaları MARBLE İZMİR’e davet etti. 

Park: “Koreli müteahhitlerle temaslarınızı artırınız”

Kore Milletlerarası Müteahhitler Birliği Lideri Sunho Park, Koreli firmaların projelerinde materyal seçiminde müteahhitlerin karar verici olduğunu belirterek Türk doğal taş ihracatçılarına Koreli inşaat firmalarıyla temaslarını artırmaları tavsiyesinde bulundu. 

Türk doğal taş ihracatçılarıyla, Koreli müteahhit firmaları ortasında köprü olmaya hazır oldukları iletisini veren Park, “Çeşitli ve âlâ kalite değerli eserleriniz Kore’de düzgün bir biçimde değerlendirilecektir. KİNTEX fuarını ziyaret edeceğiz ve standınıza uğrayacağız, topladığımız bilgileri üyelerimize ileteceğiz. Ben ferdî tanıdıklarıma da Türk doğal taşlarını anlatmak tanıtmak niyetindeyim” formunda konuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin KİNTEX Fuarı için Güney Kore’ye giden kafilesinde; Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi üyeleri Selahattin Çınar, Reyhan Sezgin, Efe Nalbantoğlu, İrfan Çelikten, Halillullah Kaya ve Mehmet Hikmet Çelikkol, TİM Delegesi Yakup Burak Ürper ve Tanıtım Komitesi üyesi Oben İnceler yer aldı. Heyete, Türkiye’nin Seul Ticaret Müşaviri Ayşe Ferdağ Tekin eşlik etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk doğal taşlarının Güney Kore’deki şovu başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Burhaniye Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!